Bulgaristan vatandaşları döviz kurlarındaki artış nedeniyle alışverişlerini ülkemizde yaparken; damat adayları da damatlık ve takım elbiseleri için Edirne esnafını tercih ediyor. Bugün kentte bir mağazadan alışveriş yapan Bulgar vatandaşlar, aldıkları uygun fiyata takım elbiseleri ülkelerine götürdü. 

Emekli zeytine uzaktan bakıyor; Tadımlık bile alamıyorlar! Emekli zeytine uzaktan bakıyor; Tadımlık bile alamıyorlar!

"İşlerimiz güzel, sınır şehrinde yaşamanın güzelliğini yaşıyoruz. Döviz kurunun değer kazanması, liramızın değer kaybetmesinden dolayı olayı biz esnaf olarak fırsata çevirdik. Ama üzgün müyüm? Evet üzgünüm. Herkesin düğün sezonu vardır. Bulgaristan’da da düğün sezonu oradaki insanlarda damatlık alışverişlerini veya bir kayınbabanın veya damat yakının gelip ful set bir takımı 4 bin liraya veriyoruz, iç çamaşırı hariç. Geçen yıla oranla yüzde 50-60 oran değişikliğimiz var. Bu tüm maliyetlere yansıyor. Keşke isterdik ki asgari ücret yerinde kalsın ama her şey yerinde kalsın. Asgari ücrete zam gelecek dendiği zaman bir ay öncesinden maalesef bizim ülkemizde her şey zamlandırılıyor. Kira artışlarımıza da yansıyor, personel maliyetlerimize de yansıyor. Biz fiyat değiştirmeyi çok seven insanlar değiliz çünkü ön alımımızı yapmışsak o ürünler bitene kadar veya yenisi stoğa girdiği ana kadar rakamlarımızı oynatmıyoruz. Fırsatçı olan karakterlerden değiliz, çok şükür."

Son olarak görüşlerini ifade eden mağaza çalışanı Gülhan Ali de, "Bulgarca bildiğim için bu işyerini tercih ettim. Beni onun için işe aldılar. Yüzde 80’i Bulgar müşterimiz yüzde 20’si de yerli müşterimiz oluyor. Bulgarlar burada fiyatlar daha uygun olduğu için daha çok alışveriş buradan yapıyorlar. Bu sadece bizde değil diğer esnaflarda da öyle" diye konuştu.