Eğitim-Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan Anadolu Üniversitesi tarafindan Kılık Kıyafet Uygulaması ile ilgili personellere gönderilen yazı üzerine bir açıklama yaptı.

Şube Başkanı Faik Alkan yaptığı açıklamada;

“Anadolu  Üniversitesi Rektörlüğü, çalışanlara attığı mail ile personelin kılık kıyafetinin nasıl olması gerektiğini, uyulması gereken ölçütleri sıralamıştır. Bu yazı,  üniversitelerimizin içine düştüğü Ortaçağ karanlığını da gözler önüne sermiştir. Türkiye’de akademik alan artık giyim kuşam ile ölçülür hale gelmiştir.

Özgürlüğün olmadığı yerde , bilimsel üretim olamaz. Kılık kıyafet üzerinden akademisyenlere ve üniversite personeline müdahale etmek, bu ülkedeki tarihsel birikimi reddetmektir. Modern bir ülke inşa eden Mustafa Kemal Atatürk’ün Üniversite Reformu ile hedeflediği ve misyon yüklediği akademi ne yazık ki bu hale getirildi. Eskişehir’in, kentimizin yaşam standartlarının ürünü olan  bu yüzden binlerce öğrencinin tercih ettiği Anadolu Üniversitesinin son hali üzücüdür. Kadınların etek boyuna , erkeklerin sakal uzunluğuna karışmak hangi yasakçı zihniyetin ürünüdür?

Bu yazı akademisyenler başta olmak üzere herkesi tedirgin ve rahatsız etmiştir. Kadınların etek boyuna, erkeğin kravatına karışan anlayışın akademide 21.yy da yeri  yoktur.

Buradan Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne sesleniyoruz:Türkiye’deki özgür üniversite mücadelesi, biçmek istediğiniz tek tip elbiseye sığmaz.

Siyasal iktidarın müdahalesi ile Eskişehir artık yasaklar kenti olarak anılır oldu. Anadolu Üniversitesi, iktidara  açıkçası, akademiye sopa göstermektedir.

Bu uygulamalar ile 12 Eylül’ün, 28 Şubat’ın yasakçı ve otoriter anlayışlı adeta hortlarılmıştır.

5. Uluslararası Açık ve Uzaktan Öğrenme Konferansı Eskişehir'de yapıldı 5. Uluslararası Açık ve Uzaktan Öğrenme Konferansı Eskişehir'de yapıldı

Hukuki hatırlatma adı altında yapılan bu uygulama akademide laikliği erozyona uğrayacaktır.”