AK Parti Eskişehir Milletvekili Fatih Dönmez, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in iptal kararı açıklaması ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak şu ifadeleri kullandı;
  
“URAYSİM başta olmak üzere şehrin kalkınmasına destek olacak her projeyi destekleyeceğiz. Şehrimizin Karakurt’tan gelen Eskişehir 5000 ile taçlanan demiryolu ilkleri geleneğini de sürdüreceğiz. 

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın URAYSİM (Ulusal Raylı Sistemler Test Merkezi)’nin gerçekleşebilmesi için alınan kamulaştırma kararlarını iptal ettirmesi ile övünüyor. Nadide bir yatırımın şehre kazandırılmasına engel olunması övünülecek bir iş değildir. Alpu Ovası 51 bin hektar, test merkezi yapımı için kullanılacak alan ise yüzde 1’in yarısı. Bu projenin engellenmesini tarımı koruduk diye izah edemezsiniz. 

Batıkent ve Çamlıca'ya tramvayla gidecekler bu habere dikkat! Batıkent ve Çamlıca'ya tramvayla gidecekler bu habere dikkat!

1999 Yılından bu yana belediye başkanlığı yapan Yılmaz Büyükerşen’in tarım arazilerini korumak, tarımsal verimi arttırmak için çalışmadığı ortada. Aradan geçen 24 yıla baktığımızda Eskişehir’e yapılacak ve Avrupa’da tek olacak bir merkezin yapımını engelleyen belediye başkanının bunu tarımı korumak için yaptığına inanmak mümkün değil. 

Yılmaz Büyükerşen’in karnesi ortada. İmara açılan tarım arazileri, yeşil alanlar ortada. Şu noktada artık tarımı korumak ile değil ancak yatırımı engellemek ile övünebilir. Teknolojiye dayalı tesisin ihtiyaç duyduğu uzmanlığı nitelikli istihdam sunar. Eskişehir'de nitelikli istihdam yaratacak yatırımlara ihtiyacımız var. Bu projeden vazgeçmeyeceğiz.

Teknolojiye dayalı tesislerin kuruluşunu engellemekle şehrin gelişimini ve sürdürülebilir kalkınmayı engellemiş oluyorsunuz. Şehrin ekonomik, eğitim ve altyapı alanlarında birçok avantaj elde etmesine engel olmuş oluyorsunuz. Geleceğin teknoloji uzmanlarının gelişmesine yönelik katkıya engel olmuş oluyorsunuz. Şehrin yaşam standartlarının yükselmesine engel oluyorsunuz. Ulaştırma Bakanlığı ile de görüşme sağlayıp alternatif bir plan değerlendireceğiz.”