Vatan Partisi Eskişehir İl Başkanı Furkan Kaplan şu ifadeleri kullandı;

"Koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler. Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olduğu, Kemal Kılıçdaroğlu'nun tek alternatif olduğu ülkemizde Yılmaz Büyükerşen hayli hayli belediye başkanı olabilir.

Sayın Yılmaz Büyükerşen son 2 dönemdir şehrimize anlamlı bir katkı yapmadı. Kendisi peyzaj ve makyaj ustasıdır. Cadde denilen sokaklarımızın hali ortada. Çalışmayan tramvay hatları ortada. Yamalı bohça yollarımız, sanayi ustalarının yüzünü güldürüyor. Yılmaz Büyükerşen, altyapıdan ziyade algıya yatırım yapıyor ve tutuyor.

Öte yandan sistem değişmediği sürece Yılmaz Büyükerşen aday olmuş, başkası aday olmuş bunun anlamı yok. Kimse belediyelerden hesap sormuyor. Ulaşım niye pahalı, altyapı niye yetersiz diyen bir bakanlığımız yok. Hâl böyle olunca tek başına şahısları eleştirmek anlamsız.

Akıl yaşta değil baştadır. Yılmaz Büyükerşen'in yaşına yönelik eleştiriler yersiz. Biz hizmetini eleştiriyoruz ve eleştireceğiz. Karşısına çağdaş ve akılcı bir aday da çıkaracağız.

Eskişehir'deki yağmura aydınlatma direği bile direnemedi! Eskişehir'deki yağmura aydınlatma direği bile direnemedi!

"Gençler gelsin." söylemleri de samimiyetsiz. Mesele yaş değil sistem. Türkiye'de 80 il dört nala koşuyor da Eskişehir mi geri kaldı? Bu vilayetler belediyenin de devletin değil mi? Kimse neden hesap sormuyor? Neden ulusal bir şehir planlamamız yok? Deprem zamanı yeri değildi, sustuk. Ama ders çıkarmadığımız ortada.

Ulaşımda, altyapıda olması gerekenden çok gerideyiz. "Ödenek yok." bahane. Heykele, festivale, konsere para var, hizmete ödenek yok. Böyle bir şey olamaz.

Öte yandan esas sorumlu hükmettir, devlettir. A Partisi, B Partisi fark etmez. Devlet belediyelerin ensesinde boza pişirecek, kırbaçlayacak. Atatürk döneminde" 10 yılda 15 milyon genci" böyle yarattık. Şimdi ise bürokratlarımızın gündemi şatafat yarışı. Kim daha lüks arabaya biniyor? Kim daha varaklı makam odasında? İmam böyle olursa cemaat ne yapsın? Devletin başı böyle olursa belediye başkanları ne yapsın?"