6 Buçuk Kat Daha Zenginleşti

Gazeteci Murat Muratoğlu Bulgar Levasının Türk Lirası karşısında son 13 yılda 6 buçuk kat daha fazla değer kazandığını söyledi.

banner265
GENEL 20.11.2021, 11:44 20.11.2021, 19:41
6 Buçuk Kat Daha Zenginleşti

Uğur Dündar'la Demokrasi Arenası programına katılan Ekonomist Murat Muratoğlu programda özetle şu ifadeleri kullandı;

Bulgar levası 6 buçuk kat eğer kazandı
Faiz düşürüldüğünde doların artacağını bilmeyen yoktur. Prof. Dr. Özgür Demirtaş’a bu konuyu sormaya gerek yok. İlkokul üçüncü sınıfa giden bir çocuk bile bunu bilir. 2021 yılının Şubat ayında dolar 7 liraydı. Dolar bugün 11 liranın üzerinde. Bu kadar kısa bir sürede Türk Lirası dolar karşısında bu kadar eridi. 2008 yılında Bulgaristan’ın para birimi leva Türk Lirası ile eşitti. Bugün 1 Bulgar Levası 6 buçuk lira… Yani Bulgar Levası 13 yılda Türk Lirasına göre 6 buçuk kat daha zenginleşti.

Türkiye kafasını kaldıramayan tek ülke
Venezuela bir diktatör tarafından yönetiliyor ve zenginleşme şansı yok. Arjantin ekonomisi battı ama bizim ekonomimizden daha iyi bir ekonomiye sahipler. Türkiye kafasını kaldıramayan tek ülke. 

Yolları ve köprüleri onlar yapmadı
Tüpraş’tan Türk Telekom’a kadar her şeyi sattılar. Paralarını aldılar. Ülkeyi buna rağmen borçlandırdılar. Bir de çıkıp yol yaptık, köprü yaptık diyerek Türkiye’nin görmediği şeyleri yaptık diyorlar. İşin ilginç tarafı bu yolları ve köprüleri de onlar yapmadı. Özel şirketler yaptı. 25 yıl boyunca yapılan bu köprüler ve yolların parasını ödeyeceğiz. Üstüne üstlük bu borç ödemeleri bütçelerde gözükmüyor. 

6-7 katlık bir fark var
En son Çanakkale Köprüsü yapıldı. 2 milyar 400 milyon Euro’ya İstanbul’dan Suriye’ye köprü yaparsın. Hiç mi maliyetlerden haberiniz yok. İşin bilenlerin hesaplarına göre o köprü 300-400 milyon Euro’ya yapılabiliyor. Arada 6-7 katlık bir fark var.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Eskişehir Yunus Emre Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Refik Pehlivan'ı Başarılı Buluyor musunuz?
Eskişehir Yunus Emre Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Refik Pehlivan'ı Başarılı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@