Şadırvanlı minare restore ediliyor

Bursa’da Yıldırım Beyazıt döneminde 1390 yılında Kara Timurtaş Paşa veya oğlu Ali Bey tarafından yaptırıldığı sanılan şadırvanlı minare Büyükşehir Belediyesi tarafından restore ediliyor.Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe,...

GENEL 25.09.2017, 11:50
Şadırvanlı minare restore ediliyor

Bursa’da Yıldırım Beyazıt döneminde 1390 yılında Kara Timurtaş Paşa veya oğlu Ali Bey tarafından yaptırıldığı sanılan şadırvanlı minare Büyükşehir Belediyesi tarafından restore ediliyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yıldırım Beyazıt döneminde 1390 yılında Kara Timurtaş Paşa veya oğlu Ali Bey tarafından yaptırıldığı sanılan Timurtaş Paşa Camii minaresinin restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Cami ile arasından yol geçen, altında da şadırvan bulunan minarenin Bursa’ya has bir eser olduğunu belirten Başkan Altepe, “Şehrin merkezinde, Demirtaşpaşa Mahallesi’nde bulunan bu minare, camiden ayrı olması ve altında da şadırvan bulunması sebebiyle nadir eserlerden biri. Restorasyon çalışmalarımızla eski haline dönecek. Bunun yanında caminin de orijinal görüntüsünü olması için hazırladığımız projeler Vakıflar’da onayda. Onay çıkınca çalışmalara başlayacağız. Ahşap pencere uygulamaları ve cephe düzenlemesiyle tarihi cami de özgün kimliğine kavuşacak. Yapacağımız çalışmalar bölgeye değer katacak” dedi.

Demirtaşpaşa Mahallesi Muhtarı İhsan Tozaklı da mahalleye değer katacak çalışmalar dolayısıyla Altepe’ye teşekkür etti.

Yorumlar (0)
16
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Namaz Vakti 23 Mayıs 2022
İmsak 03:43
Güneş 05:30
Öğle 13:00
İkindi 16:55
Akşam 20:19
Yatsı 21:58

Gelişmelerden Haberdar Olun

@