Vatandaşların güvenilir liman olarak gördüğü altın her dönem olduğu gibi popülerliğini koruyor. Son günlerde sahte altın yüzünden çok kişinin mağdur olduğunu söyleyen sarraf Serkan Kuyumcu, konuyla ilgili şunları söyledi:

1,64'lük enflasyon artışına Merkez Bankası'ndan ilk yorum geldi 1,64'lük enflasyon artışına Merkez Bankası'ndan ilk yorum geldi

"Hiçbir zaman modası geçmeyen altın, her dönem ilgi gören popüler yatırım aracıdır. Altın en eski yatırım yöntemlerinden biri olup, birikim yapmak isteyen herkesin başlıca tercih sebebi olmaya devam ediyor. Altın fiyatları son günlerde ciddi derede arttı. Bu da bazı kötü niyetli kişilerin iştahını kabarttı. Bu nedenle mağdur olmamak için vatandaşlarımızın güvendikleri bir sarraftan alış-veriş yapmalarını öneriyorum. İnternet alış-verişinde de yine güvenilir sitelerin güvenilir satıcılarından almaları vatandaşların yararına olacaktır.

Altının içinde ayarı, patenti ve TSE Belgesi bulunmalıdır. Eğer ki alım yaparken şüphelenilen bir durum olduğunda mutlaka sarraftan alınan altının faturası talep edilmelidir. Altın fiyatlarında son günlerde görülen artış nedeniyle maalesef vatandaşlarımız kötü niyetli kişilerin oyununa gelerek, sahte alış-veriş sitelerinde kurulan tuzaklarla dolandırılabilir.

Altın alım-satım işlemlerinde şüphe duyulan durumlarda uzmanlardan destek almak ve yetkililere başvurmak da önemli bir adımdır. Altın alış-verişi sırasında dikkatli olmak, tüketicilerin maddi kayıplardan korunmalarına yardımcı olacaktır.”