Ekrem İmamoğlu Olimpiyat Komitesi ile bir araya geldi

İstanbul’un “2036 Olimpiyat Oyunları” ve “Paralimpik Oyunları’na” talip olduğunu 13 Temmuz 2021’de açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu kapsamda İsviçre’nin Lozan kentinde bir dizi temasta bulundu.

GÜNDEM 24.03.2022, 22:20 24.03.2022, 22:24
Ekrem İmamoğlu Olimpiyat Komitesi ile bir araya geldi
EKREM İMAMOĞLU OLİMPİYAT KOMİTESİ İLE BİR ARAYA GELDİ

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach ile görüşmesi sonrasında İmamoğlu, “Bu önemli bir yolculuk. Kesinlikle İstanbul'un her koşulda kazanacağı bir yolculuk. Hepimize hayırlı olsun” açıklamasını yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un 2036 Olimpiyat Oyunları ve “Paralimpik Oyunlarına” ev sahipliği yapma talebi kapsamında, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach ile bir araya geldi.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener’in de katıldığı görüşme, IOC’nin merkezinin bulunduğu İsviçre'nin Lozan kentinde yapıldı. Görüşme öncesinde IOC Müzesi’ni ziyaret eden İmamoğlu, konuyla ilgili ilk değerlendirmesini de müze binasına yakın bir noktada yanan “olimpiyat ateşi” önünde yaptı.

“Olimpiyat ateşini inşallah 2036’da İstanbul'da yakmak istiyoruz. Ve bu hedef doğrultusunda bugün Lozan'dayız. Lozan’da aslında ilk adımı atıyoruz 2036’yla ilgili” diyen İmamoğlu, konuşmasının satır başları şöyle:

“OLİMPİYATLARI İSTİYORUZ; BAŞARACAĞIZ

Bu adım; İstanbul şehri adına, İstanbul'un 16 milyon insanı adına, 85 milyon Türk milleti adına bir adım. Milletçe bu işi başarmamız gerektiğini biliyoruz. Olimpiyat halkaları, dünyanın kucaklaşmasını simgeler. Dünyanın kucaklaşması için, milletçe en sıkı kucaklaşmaya da ihtiyacımız var. Bunu başardığımız takdirde, belki de tarihin en önemli olimpiyatını İstanbul'da yapacağız. Çünkü hiçbir olimpiyatta, iki kıtada birden olimpiyat oyunlarını düzenlemek mümkün değil. İlk defa bir Müslüman ülkenin olimpiyatları düzenlemesi noktasında, İstanbul çok önemli bir adım. Biz, adımını atıyoruz. O günlerde milletimize nasip olmasını, kısmet olmasını dileyerek bu adımı atıyoruz. Bundan sonraki her anını, sadece ben ve ekibim değil, İstanbul halkı ve bütün idareciler, bütün siyasiler, Ankara'sından Edirne'sine, Kars'ına varıncaya kadar bütün Türkiye'nin takip etmesini diliyor ve istiyorum. Başaracağız.

BU ÖNEMLİ BİR YOLCULUK

Sayın Bach’la çok verimli, deneyimlerin paylaşılacağı, açık diyaloğun olacağı ve İstanbul'un bu yolculuğuyla ilgili hem İstanbul'un geçmiş deneyimleriyle ilgili bizde bulunan bilgiler hem IOC’nin yolculuğu, bugünden sonraki adaylarla ilgili süreçlerin tarifini de içine alacağı süreci başlatmış olduk. Çok değerli, çok paylaşımcı, karşılık çok samimi bir diyalogla geçtiğini ifade edebilirim. Bu önemli bir yolculuk. Kesinlikle İstanbul'un her koşulda kazanacağı bir yolculuk. Hepimize hayırlı olsun. IOC yönetimine, Türk Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Sayın Erdener’e yürekten teşekkür ediyorum.”

LOZAN BELEDİYE BAŞKANIYLA DA GÖRÜŞTÜ

İmamoğlu, 13 Temmuz 2021’de; “İstanbul Spor Stratejisi ve Gelecek Planı”nı açıklamış, kentin “2036 Olimpiyat Oyunları” ve “Paralimpik Oyunları”na talip olduğunu bildirmişti. İmamoğlu, IOC Başkanı Bach’la randevusu öncesinde, Lozan Belediye Başkanı Grégoire Junod’la da bir görüşme yaptı.

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak 03:45
Güneş 05:31
Öğle 13:00
İkindi 16:54
Akşam 20:18
Yatsı 21:57

Gelişmelerden Haberdar Olun

@