banner251

Kılıçdaroğlu'ndan 'referandum' çağrısı

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan 'referandum' çağrısı

GÜNDEM 29.05.2021, 17:15
Kılıçdaroğlu'ndan 'referandum' çağrısı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan erken seçim için referandum çağrısı geldi. Kılıçdaroğlu, "Açıklama yapıyorlar. 'Efendim işte yeni bir anayasa yapacağım. Eğer bize destek vermezlerse referanduma gideceğiz'. Eğer sen halkın hakemliğini istiyorsan, referandum istiyorsan, gel kardeşim. Koyalım sandığı, millete soralım. Erken seçim istiyor musun, istemiyor musun? İstiyorsan erken seçime girelim" dedi.

Tamamlandığında Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Küçükçekmece ve Başakşehir ilçelerinden geçecek, 12 duraklı Ataköy-İkitelli Olimpiyat metro hattının Bahariye ve Masko Istasyonları, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı törenle açıldı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen açılış töreninde TBMM Başkanvekili Haydar Akar ve CHP TBMM Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve milletvekilleri de yer aldı.

“BİZ HERKESE, HER GÖRÜŞE SAYGILIYIZ”

Törende konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na, “Sayın Başkan, sizi ve ekibinizi yürekten kutluyorum. Biliyorum bunu yaptığınızda, yine diyecekler, ‘Vay elini arkaya attın; soruşturma. Vay efendim şunu yaptın; soruşturma. Vay efendim neden şu kadar gün bedava yaptın’ yine soruşturma olacak. Bunların hepsi, vız gelir tırıs gider; inandığın yolda devam et Sayın Başkan, inandığın yolda devam et. Ölçümüz nedir? Ölçümüz şudur arkadaşlar: Boğazdan aşağı haram lokma inmeyecek; bitti. Temel ölçümüz budur. Gerisinin hiçbir önemi yok” dedi.

"TÜRKİYE'NİN KAVGA ORTAMINDAN ÇIKMASI LAZIM"

Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasında Anayasa değişikliği için uygun ortamın olması gerektiğini belirterek, erken seçim talebini yineledi. Kılıçdaroğlu, “Aynı anda 1 milyon 600 bin haneye sosyal yardım götüreceksiniz. Bunun maliyeti de 1 milyar 200 milyon lira. Ne diyorlardı? Sakın ha CHP'li belediyelere oy vermeyin. Niçin? Gelirlerse sosyal yardımları keserler. Ne oldu? Tam tersi oldu. Bizim insani duygularımızı bilmiyorlardı ve istismar ediyorlardı. Bu tablo ters yüz edildi. 63 bin 186 öğrenciye de burs veriliyor. Yıllar yılı ne propaganda yaptılar; 'Öğrencilere burs verilecekti de CHP Anayasa Mahkemesi'ne götürdü'. Belediyelerin burs vermesini engelledi. Hayır efendim. Belediyeler isterlerse yapabilirler. Nitekim yapıyorlar” diye konuştu,

Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti;

“Anayasaların yapılmasındaki iklim, toplumsal uzlaşmaya bağlıdır. Kimsenin kimseyi suçlayamadığı ama her düşüncenin özgürce ifade edildiği bir ortamda anayasalar hazırlanır. Bir sivil darbe döneminde ‘Gelin anayasayı yapalım. Biz oturduk beraber yaptık, siz de gelin bize destek verin.’ Hangi desteği kardeşim? Arzumuz şudur, Türkiye'nin normalleşmesi lazım. Türkiye'nin huzura kavuşması lazım. Türkiye'nin kavga ortamından süratle çıkması lazım. Türkiye'de, Cumhurbaşkanlığı makamında oturan zatın siyasi parti liderlerini tehdit etmemesi lazım. Tehdidin olduğu bir yerde anayasa mı yapılır? Hangi anayasa ve kimin anayasası. Halkın anayasası olacak. Halkın destek verdiği bir anayasa. Özgür bir ortamda yapılacak bu anayasalar. Parlamento vesayet altındayken anayasa diyorlar. İki partinin vesayeti altında parlamento” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Eskişehir Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen Sizce Başarılı mı?
Eskişehir Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen Sizce Başarılı mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@