Op. Dr. Gökhan Gürbüz, son günlerde popülerliği artan burun ameliyatından sonra yapılması gerekenleri şöyle açıkladı:
 
“Ameliyat sonrası dönemde vücut, iyileşme sürecinde desteklenmelidir. Bol su içmek, vücuttaki sıvı kaybını dengeleyerek ödem oluşumunu azaltabilir. Aynı zamanda protein ağırlıklı bir beslenme, dokuların onarımına yardımcı olabilir. İlk günlerde hafif besinler tercih edilmeli ve sıcak sıvılardan kaçınılmalıdır. 
Ameliyat sonrası banyo, burun üzerindeki alçının çıkarılmasını bekleyen bir süreci içerir. Ortalama olarak bir hafta sürebilecek bu süreç sonunda, ılık suyla yapılacak banyolar önerilir. Ancak suyun sıcaklığına dikkat edilmeli ve burun damarlarına zarar vermemek için ılıman bir sıcaklıkta olmalıdır.

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi, burun ameliyatları da enfeksiyon riski taşır. Enfeksiyon belirtileri; kızarıklık, ödem, ağrı, artan deri ısısı ve renk değişiklikleri ile ortaya çıkar. Bu belirtilerle karşılaşılması durumunda, hemen bir uzmana başvurmak önemlidir.

İyileşme süreci kişiden kişiye değişiklik gösterse de genellikle ameliyat sonrası 5-7 gün içinde ödem azalır ve şişlik iner. Ancak burunun son halini alması bir yılı bulabilir. Sabır, bu süreçte önemli bir faktördür.

İlk günlerde duşa girmekten kaçınılmalıdır. Beslenmeye dikkat edilmeli ve sağlıklı besinlere öncelik verilmelidir. Top kullanılan spor aktivitelerinden uzak durulmalıdır. İlk 3 ay boyunca sert darbelerden kaçınılmalıdır.

Burun ameliyatından sonra hastaların, doktorları tarafından verilen talimatlara uyarak, iyileşme sürecine katkıda bulunmaları önemlidir. Her hasta farklıdır, bu nedenle kişiselleştirilmiş bir yaklaşım benimsemek, ameliyatın başarıyla tamamlanmasına yardımcı olabilir.”