Eskişehirspor’un eski başkanlarından Halil Ünal, Şehir Gazetesine şu açıklamaları yaptı;

“Kulübün bugünkü durumuna bir eski başkan olarak, Eskişehirspor taraftarı sevdalısı olarak üzülmemek mümkün değil. Ama arkadaşlarımız mücadele ediyor. İnşallah bu kalan dört maçı kazanırlar ve takım küme düşmez. Düşeceği lig amatör. Amatör kümeyi Eskişehirspor konuşmamalı. Bu takım Avrupa kupalarında UEFA’da Avrupa’nın en ciddi takımlarıyla mücadele edip, galip gelip tur atlayabilen bir kadroya sahipti. İstanbul’un üç büyüğü denilen veya Trabzonu da katarsan dört büyük ‘Dört büyük yok Allah büyük sahada şartlar aynı 11-11 mücadele edeceksiniz çocuklar’ benim sloganımdı. Ve öyle bir kadroydu ki bizim takımımız o kadro, o İstanbul derebeylerine hep diz çöktürüyordu galip geliyordu. Süper Lig Kulüpler Birliği Başkanlığı yaptığım vakit toplantılarda o hafta bize kim gelecekse Eskişehir’e, ‘Şu deplasmanı bir atlatırız inşallah Sayın Başkanım’ diyordu, böyle bir korku içerisindeydi.

Eskişehir deplasmanına kimse garanti puan yazamıyordu. O gün ki rakiplerimiz için söylüyorum. O günlerden şimdi bu günler… Ama takım maalesef bizden sonra çok zor günler yaşadı. Bugün de bu zor günlerden kurtarmak adına kardeşlerimiz bir mücadele veriyor, biz de destek oluyoruz. Yanlarındayız. Maddi manevi ne deseler hiç kırmadım. Bundan sonra da kırmam ama inşallah düşürmesinler. Sezon bittiğinde, yeni bir Türkiye seçimden sonra ne oluyor bir görelim. Bu takımın layık olduğu yer süper ligdir. Bu takımın layık olduğu yer UEFA Avrupa kupalarında oynamaktır. Bu şehir bir Avrupa şehridir. Bu takımın Eskişehirspor sevdalısı ve taraftarları büyük bir taraftardır. Bu bir gerçektir. Eskişehirspor layık olduğu yerde olmalıdır. Ve olacaktır. Biz bu şekline müsaade edemeyiz. Bugün mücadele ediyor arkadaşlar biz de destekçileriyiz

Takım 2013’de Eskişehirspor’un kongreleri bana oy vermedi. Seçimi kazanan arkadaşlarımızda daha iyi yapacağını iddia ederek, ‘artık yüzü eskidi bir Hail Ünal mı var başka kimse yok mu biz de yapabiliriz’ dediler. Biz o vakit anlattık, Eskişehirspor bir yapboz tahtası değil. Eskişehirspor’un istikrara ihtiyacı var. Eskişehirspor’da yoktan var ederek bir şeyler oluşturduk. Bu takım bu kadro şampiyonluğa gidiyor, her geçen gün güçleniyor. Ekonomisi gelirleri artıyor, yeni stadyumu yapılıyor, etmeyin tutmayın ama maalesef o gün ki kongreleri bizi dinlemedi. O gün işin içine başka şeyler girdi. Söylemek istemiyorum birçok şey girdi. Dolayısıyla rakiplerimiz kazandı. Kazanan arkadaşlar da takımı bu hale getirdi durum bu. Takımı küme düşürürseniz, düşürdüğünüz anda da batırırsınız.

Hem düşürdü hem batırdılar. Şimdi de işte herkes uğraşıyor bu işi kurtaralım diye. Ama kurtarmak boynumuza borç. Ben bütün siyasetçilerle de konuşuyorum. Bu takımı hep beraber el birliği ile, o parti bu parti siyaset bizim işimiz değil, ben çiftçinin başkanıyım bir de Eskişehirspor’un başkanlığını yaparım, siyaset benim işim değil. Ben geçmişte siyaset yaptım. Ama bugün siyasetle bir alakam söz konusu değil, ben burada üreticiye çiftçiye hizmet ediyorum, bir de Eskişehirspor’a hizmet benim için bir keyifti. Çok uzun yıllar ettim, bundan sonra hep yanlarındayım hep hizmet edeceğim.”