İkinci el araçların sıfır araçtan daha pahalı satılmaması için çıkarılan düzenleme yürürlüğe girdi. İkinci el otomobil pazarlarında sessizlik yaşanıyor. Düzenlemeye uymayanlara 300 bin liraya varan para cezası kesilecek.

İkinci el araç fiyatlarının sıfır araç fiyatlarının üzerinde satılmasına istinaden çıkarılan düzenleme geçerli olmaya başladı. Düzenlemeye uymayan kişi ve işletmelere 300 bin liraya kadar para cezası kesilecek. İkinci el motorlu kara taşıtları, üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan 1 Ocak 2024'e kadar satılamayacak.

Düzenlemenin duyurulması sonrası ikinci el otomobil pazarlarında durgunluk yaşandı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Anıl Şentürk, düzenleme ile ikinci el araçların yatırım aracı olmaktan çıkacağını söyledi.

Anıl Şentürk şu ifadeleri kullandı;

İkinci el otomobil piyasası kötüye gidiyor; Piyasa oldukça durgun! İkinci el otomobil piyasası kötüye gidiyor; Piyasa oldukça durgun!

“Geldiğimiz noktada aşırı taleplerden dolayı sıkıntılar yaşandı. Düzenleme yarın itibariyle yürürlüğe giriyor. Henüz yürürlüğe girmemesine rağmen karar açıklandıktan sonra ikinci el fiyatları geri çekilmişti. Şu an geçmişteki hızlı fiyat artışları söz konusu değil. Düzenleme sonrası fahiş fiyatlı ilanlarında önüne geçilecek. Önümüzdeki günlerde fiyatların bir miktar daha düşeceğini görebiliriz.

Otomobillere yatırım aracı olarak talep gösterenler vardı. Kullanım için değil ticari maksatla otomobil alınıyordu. Ticaret Bakanlığı bu konularla ilgili çalışmaları yaptı. İlan siteleri ve ikinci el otomobillerin satış süreçleri denetlenecek. Fahiş fiyatların önüne geçilecektir. Cezaların caydırıcılığı ile sektörün normalleşmesi sağlanacaktır.''