İşte iyi karpuz seçmenin yöntemleri...
Karpuz, yaz aylarında ferahlamak amacıyla sık sık tüketilen lezzetli bir meyvedir.

O kokuyu alıyorsanız dikkat! Meğer inme hastalığın ilk habercisiymiş… O kokuyu alıyorsanız dikkat! Meğer inme hastalığın ilk habercisiymiş…

Karpuz içerdiği su ve besin maddeleri sayesinde sağlık açısından da önemli bir rol oynar.

İyi bir karpuz seçerken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır.

Vereceğimiz ipuçlarını dikkate alarak lezzetli ve olgun bir karpuz seçebilirsiniz.

İşte karpuz seçerken dikkat etmeniz gerekenler...Dış görünüş

Karpuzun kabuğu parlak ve canlı renkte olmalı. Donuk ve mat görünümlü karpuzlar genellikle olgunlaşmamış veya tazeliğini yitirmiş olabilir.

Renk

Karpuzun kabuğunda bulunan yeşil çizgiler net ve belirgin olmalıdır. Karpuzun alt kısmında, toprağa temas eden kısımda ise sarı bir leke olmalıdır. Bu lekenin rengi ne kadar koyu sarıysa, karpuz o kadar olgun demektir.

AğırlıkKarpuzu elinize aldığınızda, boyutuna göre ağır gelmelidir. Ağır karpuz, genellikle su oranının yüksek olduğunu ve dolayısıyla tatlı ve sulu olduğunu gösterir.

Ses

Karpuzu hafifçe vurduğunuzda tok bir ses çıkarmalıdır. Boğuk bir ses çıkarıyorsa, bu karpuzun içinin boş veya olgunlaşmamış olduğunu gösterebilir.

Sap ve çiçek kısmı

Karpuzun sapı kurumuş olmalıdır. Yeşil ve taze görünen sap, karpuzun tam olarak olgunlaşmadan toplandığını gösterebilir.

Şekil

Karpuzun şekli simetrik olmalıdır. Düzensiz şekilli karpuzlar, büyüme sırasında düzensiz su ve besin alımı nedeniyle olgunlaşmamış veya içi boş olabilir.