Ancak uzmanlara göre, karpuzu kesilmemiş ve bütün halde buzdolabında saklamak büyük bir hata olabilir. Yapılan araştırmalar, karpuzun oda sıcaklığında bırakıldığında daha fazla antioksidan içerdiğini ortaya koyuyor. Karpuz, dalından koparıldıktan sonra olgunlaşma sürecine devam ederken, bu süreçte antioksidan içeriği de artar. Ancak karpuz aniden soğuk bir ortama konulduğunda bu süreç kesintiye uğrar.

Eğer karpuzu hemen tüketmeyi düşünmüyorsanız, kesilmemiş haldeyken onu buzdolabına koymaktan kaçının. Ancak kesildikten sonra bozulmasını önlemek için buzdolabında saklamak gereklidir. Öncesinde ise karpuzun dış yüzeyini iyice yıkayarak kir, mikrop ve bakterilerden arındırmak önemlidir.

Karpuzu yıkamadan tüketmek, sağlık sorunlarına neden olabilecek ciddi riskler taşır. Kabuğunda gözle görünmeyen kir, mikrop, toz veya tarım ilacı kalıntıları bulunabilir. Karpuz kesilirken bu kirler bıçakla temas edebilir ve mide-bağırsak problemlerine yol açabilir. Bu nedenle karpuzu kesmeden önce mutlaka soğuk su altında yıkamak önemlidir.

Sifona ekleyin, suyu pırıl pırıl akıtıyor... Sifona ekleyin, suyu pırıl pırıl akıtıyor...

Karpuz, yazın en sevilen ve sağlık açısından önemli bir meyvedir. Ancak, doğru saklama ve tüketim yöntemlerine dikkat etmek gereklidir. Uzmanlar, kesilmiş karpuzun buzdolabında en fazla 3 gün saklanabileceğini öneriyor.