Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Eskişehir Büyükşehir Belediye (EBB) Başkanı Ayşe Ünlüce ve Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ile birlikte mazbatasını aldı. Eskişehir Adalet Sarayı’nda gerçekleşen mazbata töreninin ardından EBB önünde kutlama töreni gerçekleştirildi. Kutlama töreninin ardından Odunpazarı Belediyesi’ne gelen Başkan Kurt’u belediye çalışanları ve Odunpazarı halkı kapıda karşıladı. Davul zurna ekibi ile birlikte “Halkçı Başkan” sloganları ile karşılanan Başkan Kurt,  yaptığı konuşmada tüm belediye çalışanlarına teşekkür etti.

Cumhuriyet Halk Partisi Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar ve belediye meclisi üyelerinin de katıldığı kutlama töreninde konuşan Başkan Kurt, “Uzun bir maratonun sonunda bugün mazbatamızı aldık ve yeni dönem başlıyor. Biz on yıldır Odunpazarı'nda her şeye rağmen belediyecilik yapıyoruz. Hükümetin baskısı, Eskişehir'in baskısı, çevremizin baskısı, partimizin içindeki bazılarının baskısı ve buna rağmen biz direniyoruz. Direndiğimiz için de dosdoğru gidiyoruz. Odunpazarı Belediyesi'nde bu 10 yıl içinde bir tek arkadaşımızın bir yolsuzluğunu görmedik. Bir tek arkadaşımızın halkımıza karşı bir hainliğini görmedik. Bu nedenle bütün çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Onlar bizim yüzümüzü kara çıkarmadı. Biz de yönetim olarak onların hakkını teslim ettik. Karşılıklı saygı ve sevgiyle bir yeni beş yılı daha götüreceğiz” dedi.

BU BELEDİYEDE TÜM HALKIMIZ EŞİTTİR

Yeni dönemdeki temel hedefinin “Hep Birlikte Daha İleriye”  olduğunu kaydeden Başkan Kurt, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Birlikte yöneteceğiz. Çalışanlarımızla, meclisimizle, halkımızla yöneteceğiz. Bütün yetkili olan ve olacak olan müdürlerden, amirlerden şunu istiyorum; buradan eğri bir odun bile geçmesin. Halkımızın bütün haklarını önceleyerek hareket edelim. Bütün çalışmalarımızda önce insan diyelim. Gelene bugün git yarın gel demek çok kolay ve klasikleşmiştir; 2024 yılında artık bu bize yakışmaz. Gelenin derdi vardır ve derdine derman olmak bizim görevimizdir. Tümünün derdine derman olmalıyız. En düşük gelirlisinden en yüksek gelirlisine kadar herkes bu belediyede eşittir. Bu belediyede tüm halkımız eşittir. Türkü’yle, Kürt'üyle, Alevi'siyle, Sünni'siyle. Çerkez'iyle, Laz'ıyla; Türkiye'de kaç etnik köken varsa hepsi eşitimizdir, başımızın üstündedir.

 HİZMET EDERKEN ÖNCE İNSAN DİYECEĞİZ

Hizmet ederken önce insan diye bakacağız. Gerekiyorsa gözünün üstüne, kaşının üstüne perdeyi çekeceğiz ve kime hizmet ettiğimizi bilmeden, insana hizmet edeceğiz. Sınavlarda bazı öğretmenler kimin olduğu belli olmasın diye ismin üstünü kapatıyordu. Biz de öyle yapacağız, gelen evraktaki isme bakmayacağız. Önce hakkımı değil mi ona bakacağız. Hakkıysa düşmanımız da olsa teslim edeceğiz. Hakkı değilse, haklı değilse babamızın oğlu olsa kusura bakmasın. Bundan sonra yapacağımız çalışmaların temel ilkesi, temel düsturu budur. Böyle yaptığımız takdirde biz halkçı, devrimci, demokrat oluruz.

 HİÇ KİMSEYİ BURADAN BAŞI EĞİK GÖNDERMEYECEĞİZ

Türkiye'de değişimin fitilini ateşleyen adamım ben. Cumhuriyet Halk Partisi'nin bugünkü duruma gelişinin içinde önemli payı olanlardan biriyim. Şunu gösterdik; halkımız bize oy vermeye hazır, biz hazır değildik. Biz onun şapkası, bunun külahı derdindeydik. Oysa gözümüzü kapatıp tümü bizim halkımız dersek biz Amasya'dan da, Adıyaman'dan da Eskişehir'den de Kütahya'dan da oy alıyoruz. Demek ki siyaseti doğru yapmak lazım, doğru okumak lazım ve bundan sonra yeni döneme şimdiden hazırlanmak lazım. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarı yakındır arkadaşlar. Bu iktidarı hazırlayacak olanlar biziz. Öyle bir çalışma yaptık ki Eskişehir'deki AKP'lilerin büyük çoğunluğundan oy aldık. Daha önce Adalet ve Kalkınma Partisi'ne oy vermiş hemşehrilerimiz, vazgeçti, doğruyu buldu, bize oy verdi. Milliyetçi Hareket Partili kardeşlerimizden solcuyuz diye diye oy aldık. İYİ Parti'de kurucu olmuş, yönetici olmuş, desteklemiş, çalışmış arkadaşlarımızdan oy aldık, çünkü onlar için önemli olan vatansa gerisi teferruat. Eskişehir'in sosyalistlerinden, Kürtlerinden, Türklerinden oy aldık, dolayısıyla biz herkesin partisiyiz. Biz şu anda artık herkesin belediyesiyiz. Bu belediyeye gelip de boynunu bükerek dönen bir hemşehrimiz olmayacak. Halkımız burada gelecek ve mutlu olacak. Önce çocuklar, sonra kadınlar mutlu olacak. Sevgili bürokratlarımıza, müdürlerimize seslenmek istiyorum; bu çerçevede bütün işleri çözeceğiz. Bugün git yarın gel demeden iş yürütecek bir kadro oluşturacağız. Buraya gelenin mutlaka bir derdi vardır, onun için gelmiştir. Biz onun derdini çözmeye katkı sunacağız, yardımcı olacağız. Hiç kimseyi buradan başı eğik göndermeyeceğiz. Bunu sağlarsak Türkiye'nin değişimine en büyük katkıyı sunmuş oluruz. En düzgün belediyeciliği yapmış oluruz.

BAZILARI TERSİNİ SÖYLESE DE KAZIM KURT KAZANIR

Ama şunu çok net söylüyorum tasarrufa devam edeceğiz. Yeni kaynak yaratmak en kolay tasarrufla olur, bu tasarrufu yapacağız. Bunu yaptığımız zaman yeni yeni hizmet alanları açacağız. Kreşleri, halk merkezlerini, spor salonlarını açmaya devam edeceğiz. Yeni yatırımları yapacağız. Yeni yeni araçlar alacağız. Eskişehir'in ve Türkiye'nin en çağdaş belediyesi Odunpazarı Belediyesi olacak. Bunu hep birlikte yapacağız. Ben size güveniyorum. Eskişehirliler de benim bu söylediklerime güvendi. Onun için oy verdi. Bazıları tersini söylese de Kazım Kurt kazanır. Her ne kadar istemeyenler de olduysa bu doğaldır. Toplumun yüzde 100’ünün desteğini almak mümkün değildir. Ama biz Eskişehir'de kazanmasını bildik. Bunda hepinizin çok büyük katkısı var. Emeği var. Ben bu emekler ve katkılar için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Gözlerinizden öpüyorum. Saygılar sunuyorum”