Eskişehir’de bazı milletvekilleri Organize Sanayi Bölgesine yakın konuma TOKİ konutları yapılmasına dair fikir beyan etmişlerdi. 

Konu ile ilgili Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a görüşleri soruldu. Kazım Kurt şu ifadeleri kullandı;

"TOKİ kuruluş amacından sapmıştır. TOKİ, yoksulların yararına, hayrına bir iş yapamaz. Bunu çok net söylüyorum. Şu anda Eskişehir’de TOKİ’den ev alanların memnuniyet oranı konusunda bir anket yaparsanız bu ortaya çıkar. TOKİ hem kötü üretim yapmıştır, hem kötü sözleşme yapmıştır. Hem de kötü inşaat yapmıştır. Şehir planlamasını da olumsuz etkilemiştir. Organize Sanayi Bölgesi içinde yapılacak herhangi bir inşaata belediyelerin karışma yetkisi yoktur. Yakınına yaptığımız planların tamamını da merkezi hükümetin temsilcileri hayata geçirmemek için her şeyi yapmaktadır. 71 Evlerde, Şehir Hastanesi ön tarafında yapmış olduğumuz imar planı değişikliği 8 yılda kesinleşmedi. 8 yılda kesinleştirmediler. Dolayısıyla, bu konuda samimi bir beklenti var ise milletvekilleri öyle ezbere konuşmayacak. Planını, programını doğru yapıp ortaya koyacak.

Hangi bölgede yapılsın? Organize Sanayi Bölgesi’ne ne taraftan yakın olsun? Tartışalım yer tespiti yapalım. Sorumluluğu olmayan insanlar diyor ki olsun, ‘Evet, olsun çok güzel’ hangi işveren yapacak? Kim katkı sunacak? Asgari ücretle maaş alan çalışan işçilerin kaçı bu taksiti ödeyebilecek? Türkiye’nin gerçekleri var. Türkiye’nin sosyal yapısı, ekonomik yapısı var. 

Nebi Hatipoğlu gündeme getirdi; Eskişehir'deki o hastanenin son durumu merak konusu oldu! Nebi Hatipoğlu gündeme getirdi; Eskişehir'deki o hastanenin son durumu merak konusu oldu!

Sanayici orada arsa tahsis edecek mi? Etsin. Sanayici orada işçilerine kooperatif kurdurup buyurun örgütlenin diyecek mi? Sendika kurulmasına karşı çıkan sanayiciler, işçi kooperatifi kurdurup da işçilerin orada konut sahibi olmasına katkı mı sunacak? Bunları konuşalım o zaman. Bazı şeyler çok kolay, söylenir olur. 100 bin işçi çalışıyor orada kaç konut yapacağız? Göstermelik işlerle Türkiye’yi hiç kimse kurtaramaz. Türkiye ekonomik olarak batmıştır. Sanayici bile çözüm aramakta, ezbere konuşmakta. Öyle değil. 

Sanayiciler ‘organize sanayinin şurasında, atıyorum 1000 dönüm yer ayırdık, şu kadar yer ayırdık buyurun konut yapın’ diyebiliyorlar mı? Desinler. Derlerse oturulur düşünülür. Bazı şeyler kolaylaşır. Öbür türlü bir şey olmaz. Her gün 100 bin kişiyi taşıyoruz oraya. 100 bin kişinin taşındığı araçları, gazı, akaryakıtı düşünün. Bunların hepsi tehlikeli şeyler. Hatta Batı şunu bile düşünüyor. Organize Sanayi diye bir bölge ayrı, bağımsız bir bölge olup da ulaşım sorunuyla uğraşacağımıza sanayiyi farklı bir biçimde geliştirelim diye de düşünüyor. Bizim sanayicilerimiz de düşünsün bu işlere baksın. Ama TOKİ bunu yapamaz.”