Gelecek Partisi Eskişehir İl Başkanı Mahir Sayın'dan AK Parti'ye destek sinyali! Gelecek Partisi Eskişehir İl Başkanı Mahir Sayın'dan AK Parti'ye destek sinyali!

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt şu ifadeleri kullandı;

"Tarım kesiminde ortalık yanıyor, ama ne yazık ki tarımın sesini duyuracak bir mekanizma yok. Şu anda Türkiye’nin gündemi mısır fiyatları. Geçen sene mısırın 5 lira 70 kuruş olan fiyatı, bu yıl 6 TL olmuş. Mazotun, elektriğin fiyatı yüzde 100 artmış. İşçilik ve diğer girdiler ise yüzde 100’ün üzerinde artmış. Biz çiftçimize sadece 30 kuruş artış yapmışız. Bu artış da esamesi okunmayacak bir artış, ancak ne yazık ki gerçek bu.  Seçim bitti, bu iş böyle oldu. Biz bunu yıllardır anlatmaya çalışıyoruz. Bu mantıkla üretim teşvik edilmez ve desteklenmez. Üretim desteklenmediği takdirde de Türkiye dışa bağımlılıktan kurtulamaz. Bizim çocukluğumuzda ve gençliğimizde Türkiye, kendi kendine yeten ender devletlerden biri idi, kitaplarda da böyle yazardı. Buğdayımız, hayvanımız, bitkilerimiz,  kendimize yeterdi; ama şimdi zaman zaman samanı bile ithal eder duruma geldik. Neden, çünkü bir tarım ve üretim planlaması yok. Ezbere bir eğitim ve üretim süreci ile bu iş ancak bu kadar olur.

Belediye kanun gereği temizliğini, yolunu, imarını yapar. Başka da zorunlu olarak yapacağı bir iş yoktur. Ancak büyükşehir yasası çıktıktan sonra köyler mahalle yapıldı ve Odunpazarı Belediyesi’nin şuanda 50 köyü var. Bu 50 köyün insanının derdi ile dertlenmek de sosyal belediyecilik anlayışını taşıyan bir belediye başkanı olarak bizim görevimiz.

Biz, o insanların derdine derman olmaya çalışan, onların yaşamını ve üretimini kolaylaştırmak isteyen bir anlayış ile hareket ediyoruz. Köy tüzel kişilikleri kapatılınca, köy tüzel kişiliklerine ait tarım arazilerinin mülkiyeti belediyelere geçti. Odunpazarı Belediyesi olarak bu arazilerin hiç birini satmadık. Çünkü bizim partimizin programında ve seçim beyannamesinde şöyle bir taahhüdümüz var; ‘Biz iktidar olunca köy tüzel kişiliklerini yeniden vereceğiz’. O tarlaları da tekrar köylüye vereceğiz. Dolayısı ile biz burada emanetçiyiz. Emanete hıyanet etmek doğru bir iş değildir. O nedenle de bu tarlaları satmıyoruz, ama ekonomiye de katkı sunmak istiyoruz. Burada geçmiş yıllarda bazı ürünleri ektik. Elde ettiğimiz ürünleri de Halk Market aracılığı ile yoksul insanlarımız ile paylaştık.

Şimdi Eskişehir çiftçisi hangi ürünü eker, işlerse daha çok kazanır diye deneme yapıyoruz. Bunun maliyeti yüksek, bunu hepiniz denemeyebilirsiniz. Siz, bize önerin, biz bu alanda denemeleri yapalım. Geçen yıl yaptığımız denemelerden sulayınca ne kadar elde ettik, gübreleyince ne kadar elde ettik, gübrelemeyince ne kadar elde ettik aradaki farkı ortaya koyan raporları da yayınladık. Şimdi bu bölgede yeni bir takım gelişmeleri birlikte takip edelim. Meraklı olan çiftçilerimiz ile birlikte eğitilelim. Birlikte çalışalım, meraklarımızı birlikte giderelim. Sosyal belediyecilik anlayışımız gereği de sizin daha az harcamasını sağlayalım. Bu yem bitkisinin Eskişehir bölgesinde faydalı olup olmayacağı bu sene anlayacağız. Faydası olursa 30 kuruşluk mısır zammına muhtaç olmayacağınız günleri sağlarız."