AK Parti Eskişehir İl Başkanı Süleyman Reyhan geçtiğimiz günlerde Kazım Kurt’un Barınak konusundaki tutumunu eleştirerek, “Odunpazarı Belediyesi o alana mera kanununa göre alınması zorunlu olan izinleri almadan, işgal durumu oluşturarak hayvan barınağı yapmış. Yassıhöyük Mahallesinde bulunan barınak devam eden 18 yıl içerisinde git gide büyütülerek abartılı seviyelere ulaşmıştır. Odunpazarı Belediyesi hayvan barınağını 2005 yılında ruhsat aldığı tarlaya değil, tahsis talebi uygun görülmeyen meraya yapılmıştır. Gerekli önlemler alınmadığı ve barınağın sürekli büyütülmesi nedeniyle barınağın yakınlarında bulunan mahalleler sıkıntı yaşıyor. Önlemler alınmadığı için halk sağlığı riske atılıyor. Odunpazarı Belediyesi kanunlara uygun bir alan bulup barınağı taşımak yerine laf cambazlığı yapmayı tercih ediyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü sizlere arazi bulamıyorsanız bize yazılı talepte bulunun yardımcı olalım demesine rağmen yanıt vermeye tenezzül etmiyorsunuz. Yerel seçimler öncesinde Eskişehir halkının ve hayvan severlerine gözünde mağduru oynamak yakışıyor mu size. Eskişehir’e halkına gerçekleri neden anlatmıyorsunuz. Tahliye yazısına ek 1 yıl süre verildiği yazısını almanıza rağmen haberiniz yokmuş gibi davranıyorsunuz.” ifadelerini kullanmıştı.

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a bu ifadeler ile ilgili düşüncesi soruldu. Kazım Kurt da yanıt olarak, “Süleyman Reyhan’a yanıt verme gereği duymadım. Çünkü işlediği konuyu bilmiyor. İlgili müdürlerle görüşüp konuyu anlamalı. Ondan sonra konuşmalı. İktidar partisi eleştirmez. İktidar partisi yapar. Burada yapılan şey bizim 2005 yılında alınmış olan hayvan barınağı ruhsatının iptal edilmesidir. Gerekçe ise koku olması ve köylülerin rahatsız olduğudur. Tamamen saçma tamamen zorlama tamamen yerel seçimlerdeki AK Parti - CHP sürtüşmesini körükleme mantığıdır. Sayın İl Başkanı bu mantıkta devam ediyor. Talihsiz bir açıklama olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Yapılan araştırmalar sonucunda Odunpazarı Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi’nin ruhsatının olmadığı öğrenildi. Kazım Kurt’un konuyu bilmiyor olarak eleştirdiği Süleyman Reyhan’ın aktardığı bilgilerin doğru olduğu ve barınağın çok uzun yıllardır ruhsatının bulunmadığı yetkililer tarafından ifade edildi.