Kemal Kılıçdaroğlu, tarımsal ürünler ve çiftçiler hakkındaki iktidarı hedef alan konuşmasında ise “Türkiye'nin geldiği noktaya bakın. Bu ülkede soğan sorunu var mıydı? Soğan lüks ürün olmaya başladı. Bu ülkede saman sorunu var mıydı? Saman dışarıdan geliyor. En zengin coğrafya bizim ülkemiz. Ovalarımız var yaylalarımız var. Canlı hayvanı dışarıdan getiriyorsun. Eti dışarıdan getiriyorsun. Buğdayı dışarıdan getiriyorsun. Arpayı dışarıdan getiriyorsun. Yulafı dışarıdan getiriyorsun. Bizim çiftçi ne olacak. Bizim çiftçi nasıl geçinecek? Bizim çiftçi nasıl üretecek? Bir devlet kendi çiftçisiyle rekabet etmez. Tam tersine tarım stratejik sektördür. Hepimizin karnını doyuracak olan da çiftçiler ve üreticilerdir. Onlar çalıştığında bizim karnımız doyacak. Dışarıdan gelen değil. Biz kendimiz üretmeliyiz. Alın terini değerlendirmeliyiz. Çiftçiye kırmızı mazot vereceğiz. Çiftçi kardeşlerim iyi bilsinler ÖTV'siz, KDV'siz mazot vereceğiz” dedi.

Öğrenciler için sağlayacakları yurt imkanı hakkında da konuşan 13. Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

Eskişehir dünyada üçüncü olmuştu; Yılmaz Büyükerşen'den ödül açıklaması! Eskişehir dünyada üçüncü olmuştu; Yılmaz Büyükerşen'den ödül açıklaması!

“Eskişehir'de yaklaşık 100 bin öğrenci var. Ama ancak 15 bin öğrencilik yurt kapasitesi var. Gençlere sözüm var. Bir yıl içinde Türkiye'de bütün coğrafyada, bütün üniversitelerde yurt sorunu çözeceğiz. Bir yıl içinde. Birer oda, üçer oda, sıcak su, soğuk su, internet erişimi bunların hepsi olacak. Anneler, babalar, çocuklarını üniversiteye güven içinde gönderecekler.”