Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerinde, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu parti olarak destekleyeceklerini açıkladı. Sarıgül, "Bütün gücü bir kişide toplayan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hem devletin işleyişine hem siyasete hem de ekonomiye ciddi sıkıntılar vermiştir. Türkiye bu sistemden çıkmalıdır. Sayın Kılıçdaroğlu, uzlaşmacı kişiliği, demokrat tavrı, devlet yönetimindeki tecrübesiyle demokratik parlamenter sisteme geçişi sağlayacak en iyi adaydır. Türkiye'nin yüzde yüzünü kucaklayacağına, kendisine oy versin, oy vermesin herkesin cumhurbaşkanı olacağına ve tarafsızlığına inanıyoruz" dedi.

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, dün partisini ziyaret eden Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na desteğini ilan etmişti. Sarıgül, bugün İstanbul'daki çalışma ofisinde düzenlediği basın toplantısında da 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'nde Kılıçdaroğlu'nu parti olarak destekleme kararı aldıklarını açıkladı.

Sarıgül, TDP Genel Başkan Yardımcıları Hüseyin Akgün, Günnür Kamaşak, Hasan Şişli ve Kadın Kolları Genel Başkanı Kader Yigit'in de hazır bulunduğu basın toplantısında, dün yaptıkları Parti Meclisi toplantısında güncel ve siyasi gelişmeleri değerlendirdiklerini ve 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlerde alacakları tutuma ilişkin kararlar aldıklarını bildirdi. Sarıgül, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde sandıkların tamamı açıldı! Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde sandıkların tamamı açıldı!

"KILIÇDAROĞLU UZLAŞMACI KİŞİLİĞİ, DEMOKRAT TAVRI, DEVLET TECRÜBESİYLE EN İYİ ADAYDIR: Türkiye Değişim Partisi olarak kurulduğumuz günden bu yana tarafsız cumhurbaşkanı, güçlü meclis, bağımsız yargıya dayanan demokratik parlamenter sistemden yana olduğumuzu her fırsatta anlattık. Bütün gücü bir kişide toplayan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hem devletin işleyişine hem siyasete hem de ekonomiye ciddi sıkıntılar vermiştir. Türkiye bu sistemden çıkmalıdır. Bir sonraki seçimlere Demokratik Parlamenter sistem içinde girmelidir. Bir sonraki seçimlerde demokratik parlamenter sistemle Türkiye normalleşmelidir. 2023 Türkiye'sinin ihtiyacı demokratik parlamenter sistemdir. Sayın Kılıçdaroğlu uzlaşmacı kişiliği, demokrat tavrı, devlet yönetimindeki tecrübesiyle demokratik parlamenter sisteme geçişi sağlayacak en iyi adaydır.

KILIÇDAROĞLU'NUN TÜRKİYE'NİN YÜZDE YÜZÜNÜ KUCAKLAYACAĞINA İNANIYORUZ: Sayın Kılıçdaroğlu'nun Türkiye'nin yüzde yüzünü kucaklayacağına, kendisine oy versin, oy vermesin herkesin Cumhurbaşkanı olacağına ve tarafsızlığına inanıyoruz. Bu gerekçelerle 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Türkiye Değişim Partisi olarak almış olduğumuz parti meclisi kararı gereği teşkilatlarımızla yaptığımız görüşme gereği Sayın Kılıçdaroğlu'nu destekliyoruz. 14 Mayıs 2023’te yapılacak olan seçimler ülkemize hayırlı ve uğurlu olsun. Sayın Kılıçdaroğlu'na başarılar diliyoruz.”