Kredi kartı kullananlar dikkat; 1 Ekim'den sonra daha sıkıntılı olacak! Kredi kartı kullananlar dikkat; 1 Ekim'den sonra daha sıkıntılı olacak!

Yapılan bir araştırma her geçen gün daha kötüye giden bir durumu gözler önüne serdi. Devletin belirlediği kira artış oranının üzerinde zam uygulanan kiracıların oranı son bir yılda yüzde 18 arttı. Ipsos Araştırma şirketi ev sahipleri ve kiracılar ile ilgili bir anket yaptı. Yapılan son anket ile durumundan memnun olan kiracı sayısı yok denilecek kadar az. Yüzde 25’ten fazla kira artışı talep edilen kiracıların oranı yüzde 51’den yüzde 69’a çıktı. Bu artışı kabul etmek zorunda kalanların oranı ise yüzde 13 arttı. Kiram gelirimden daha fazla arttı diyenlerin oranı yüzde 4 daha artarken, gelirim kiramdan daha fazla arttı diyenlerin oranı ise yalnızca yüzde 1 arttı.

Fahiş artışa ve Memnun olmayan kiracılara rağmen taşınma gücünün bulabilen yok. Bugün taşınmak zorunda kalsanız aynı semtte bütçenize uygun başka bir daire bulabilir misiniz sorusuna yüzde 86 oranında hayır yanıtı geldi. 

Araştırmada mağduriyetin boyutları çift yönlü ele alındı. Ev sahiplerine de sorular soruldu. Kiralar artıyorken evinizde mevcut bir kiracının olması nedeniyle maddi bir kayba uğruyor musunuz sorusuna evet diyenlerin oranı yüzde 12 artarken, hayır uğramıyorum diyenlerin oranı ise yüzde 12 azaldı.