Eskişehir’in Sivrihisar İlçesi’nden olan 52 yaşındaki fidancı Erkan Çevik, kış ayının gelmesiyle beraber dağ menekşesi, Frenk üzümü, kasımpatı, kardelen, nergis, kartopu ve çuha çiçeği fidanlarının revaçta olduklarını belirtti.

Eskişehir'den yola çıkarak deprem bölgesine yardım ulaştırdılar Eskişehir'den yola çıkarak deprem bölgesine yardım ulaştırdılar

Bu bitkilerin revaçta olmalarını ise soğuğa karşı dayanaklı olmalarına bağlayan Çevik, Frenk üzümünün eksi 45 dereceye kadar yaşayabildiğini söyledi. Kış mevsimi girilen bu dönemde fidanları soğuktan koruma konusunda tavsiyeler veren Çevik, “Fidanlarınızın etrafını naylon veya opak koruyucu olarak geçen ağaç örtüleriyle sararsanız don riskine yakalanmamış olursunuz” dedi.

Fidanları açık köklü ya da tüplü (saksılı) fidan olarak iki ayıran Çevik, “Saksıda olan yüzde 100 yetişir. Fakat açık köklü fidanların tutmama ihtimali vardır. Tüplü fidanların ise tutma oranı daha yüksektir. Fakat açık köklü fidanların gelişimi daha seri olmaktadır” diyerek sözlerini tamamladı.