Eskişehir'in Hamamyolu Caddesi’nde pastane işletmecisi olan Gani Karakaş, özellikle Avrupa’dan gelen turistlerin salebe hayran olduğu söyledi. Salebin faydalarından bahseden ve vatandaşların hazır salepler yerine orijinal salepleri tercih etmesi gerektiğini ifade eden Karakaş, “Eskişehirli vatandaşların sıcak salebe çok ilgisi var. Bilhassa Avrupa’dan gelen turistlerimiz buna hayran. Son zamanlarda hazır salepler yaygınlaştığı için orijinal salepleri ancak bizim gibi işi bilenler yapıyor.Bizim salep satışlarımız havaların soğumasıyla birlikte Kasım’da başlar, Mart’ın sonunda biter. Kışın bu içeceği kimse eksik etmesin, ihtiyacı kadar içsin. Bu Eskişehir’in meşhur salebidir. Bu yüzden ben bütün kardeşlerime sağlığı, sıhhati ve midesi için salep içmelerini tavsiye ederim.

salep1

 Hem doyurucu özelliği var hem kalsiyum deposu hem kemikleri güçlendiriyor hem de mideyi rahatlatıyor” dedi. Eskişehir’de özellikle kış aylarında tercih edilen geleneksel bir içecek olan salebin faydaları şunlardır;

1. Rahatlatıcı etkisi: Salep, içeriğinde bulunan doğal maddeler sayesinde sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliklere sahiptir. Sinirleri yatıştırma ve stresi azaltabilir.
2. Sindirim sistemi sağlığı: Salep, sindirim sistemi için yararlı olabilir. Bazı durumlarda mide rahatsızlıklarını hafifletebilir ve sindirimi kolaylaştırabilir.
3. Besleyici özellikler: İçeriğinde bulunan karbonhidratlar, proteinler ve mineraller sayesinde salep, besleyici bir içecek olarak kabul edilir.