Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech'in geliri, yılın ilk çeyreğinde yüzde 85 azalarak 187,6 milyon euroya geriledi. Şirket, koronavirüs salgınına karşı geliştirdiği aşı ile tanınıyor ve 2023'te 1 milyar 277 milyon euro gelir elde etmişti.

Ancak, ocak-mart döneminde 315,1 milyon euro net zarar açıkladı. Bu dönemde hisse başına net karı da 14,24 eurodan 2,05 euroya düştü.

BioNTech'in gelirindeki bu azalma, dünya genelinde koronavirüs aşılarının talebinin düşmesiyle bağlantılı. Şirketin finansal sonuçlarına göre, gelirlerinin yaklaşık yüzde 90'ını 2024'ün son aylarında elde etmesi bekleniyor.

Şirket, kanser ilacı geliştirmeye de odaklanmış durumda. İlk kanser ilacını 2026'da piyasaya sürmeyi planlıyorlar. Ayrıca, sıtma, tüberküloz ve tüberküloza karşı aşı adayları için klinik testlere başladılar.

Yeşil çayı içmek yerine yüzünüze sürün neler oluyor izleyin… Yeşil çayı içmek yerine yüzünüze sürün neler oluyor izleyin…

BioNTech'in CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin, şirketin faaliyetlerini hızlandırarak, onkoloji birimlerinin tam potansiyelini gerçekleştirmeyi amaçladıklarını belirtti.