Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, kredi kartı harcamalarındaki artışı takip ettiklerini ve bu konuda çalışmalarının olduğunu açıkladı. Karahan, kredi kartlarında düzenleme yapılması gerektiğini düşündüklerini ve bu konuda birkaç fikirleri olduğunu söyledi.

kredi kart bsb

Kredi kartı harcamaları geçen yıl 2,5 katına çıkmıştı. Bankacılar da kredi kartında karar.com yaşanan hızlı artışa yönelik tedbir alınması gerektiği konusunda uyarılar yapıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de kredi kartı borçlarıyla ilgili yeni bir düzenlemenin sinyalini vermiş, kredi kartı kullanımına ve kredilere sınırlama getirileceğinin mesajını vermişti.

kredi kartı 16 04

HalkTV'de yer alan habere göre, düzenlemede şunlar yer alabilir:

Kredi kartı limitleri düşürülebilir.
Taksit sayıları sınırlandırılabilir.
Belirli sektörlerde taksitlendirme tamamen kaldırılabilir.
Kredi kartı faiz oranları yükseltilebilir.
Düzenlemenin detayları önümüzdeki aylarda belli olacak.

Uzmanlar, kredi kartı kullanımının artmasının yükselen fiyatlar olduğunu göz önünde bulundurarak atılacak adımların önemli olduğunu vurguluyor.

Kredi kartı harcamalarında yaşanan artışa karşı daha önce de bazı önlemler alınmıştı. Örneğin, BDDK 31 Temmuz 2023'te aldığı kararla havayolları, seyahat acenteleri ile yurt dışı konaklama harcamalarında kredi kartı taksitlendirme seçeneğini kaldırmıştı.

kredi kartı-1

Orta Vadeli Plan'da da kredi kartı kullanımının, parasal istikrarı etkilemeyecek ve tüketim talebini dengeleyecek şekilde uluslararası standartlarda karar.com yeniden düzenleneceği belirtilmişti.

Kredi kartı kullanımının kontrol altına alınması, enflasyonla mücadelede önemli bir rol oynayabilir.

Ayrıca, kredi kartı borçlarının artması, hane halkı borçluluk oranını da yükseltmektedir. Bu durum, finansal istikrar için risk oluşturabilir.