Edremit’te bir asırlık köy hayrı

Edremit’e bağlı kırsal Dereli Mahallesi’nde geçmişi bir asra dayanan geleneksel hayır yemeği bu yılda yoğun bir katılımla yapıldı. Hayra Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ve çok sayıda vatandaş katıldı.Balıkesir’in...

KÜLTÜR SANAT 25.09.2017, 14:32
Edremit’te bir asırlık köy hayrı

Edremit’e bağlı kırsal Dereli Mahallesi’nde geçmişi bir asra dayanan geleneksel hayır yemeği bu yılda yoğun bir katılımla yapıldı. Hayra Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde geçmişi bir asra dayanan geleneksel hayır yemekleri devam ediyor. Edremit’in Dereli Mahallesi’nin “Dede” olarak bilinen mesire alanında yapılan geçmişi yüz yılı bulan geleneksel köy hayrı köylülerin ve dışarıdan gelen yüzlerce kişinin katılımı ile yapıldı. Bir gün önceden kesilen kurbanlar ve hazırlanan kazanlar dolusu yemekler dağıtıldı. Yoğun ilgi gören ve vatandaşların akın ettiği hayır yemeğine Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Edremit Ticaret Odası Başkanı Coşkun Salon, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ertaş, muhtarlar ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Kaymakam Sırmalı, yörelerin kültürünü yansıtan geleneklerin birlik ve beraberliğe vesile olduğunu belirterek emeği geçenleri kutladı. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’da ilçede ki gelenek ve göreneklerin devam ettirilmesinin en büyük arzuları olduğunu belirterek “Uzun yıllardır devam eden böyle bir etkinliği sürdürerek unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizi koruyan muhtarımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. Dereli Mahallesi Muhtarı Nuri Özdemir’de katılan tüm konuklara teşekkür ederek “Köyümüzde geçmişi Cumhuriyet öncesine dayanan hayır yemeğini her yıl sonbahar mevsiminde yapılıyor. İmece usulü yaptığımız hayrımıza mahalle olduktan sonra belediyemizin desteği ile devam ediyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
7
kapalı
Günün Anketi Tümü
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Namaz Vakti 19 Mayıs 2022
İmsak 03:48
Güneş 05:33
Öğle 12:59
İkindi 16:54
Akşam 20:16
Yatsı 21:53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@