Osman Ercan'ın  Sorumlu Olduğu Organizasyonda İsyan Osman Ercan'ın Sorumlu Olduğu Organizasyonda İsyan


Denetim ve kontroller Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Mehmet Yurt, Tepebaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Zeki Sert, görevli Veteriner Hekimler ve Tepebaşı İlçe Jandarma Komutanlığı personelleri tarafından gerçekleştirildi. Yapılan denetim ve kontrollerde hayvan pazarında kurbanlık hayvan alışverişi yapan vatandaşlara; 2023 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ uyarınca ülke hayvancılığının gelişmesi ve damızlık hayvan varlığımızın korunabilmesi için gebe ve damızlık dişi hayvanların kurbanlık olarak satışı, kesimi ve hayvan pazarına girişine müsaade edilmediği ve dişi hayvanlar için bir veteriner hekimden alınacak “Damızlık vasfı” bulunmadığına ve “Gebe olmadığına” dair raporun ibraz edilmesi durumunda kurbanlık olarak satışına izin verilmediği belirtildi. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinde görevli veteriner hekimler tarafından kurban satış yerlerinde gerekli sağlık kontrolü yapılarak, sağlıklı ve kurban için yaşı uygun bulunan büyükbaş hayvanların kimlik belgeleri (pasaportları) ile küçükbaş hayvanların nakil belgeleri üzerine kırmızı renkte "Kurbanlık Uygundur" damgası basıldığı konularında bilgi verildi. Kurban satış yeri denetim görevlileri tarafından yapılacak kontrollerde belgesiz, sağlık durumu iyi olmayan, özellikle büyükbaş hayvanlarda 2 yaşını doldurmamış keçi ve koyun türü hayvanlarda bir yaşını bitirmiş olması gerektiği, ancak koyunlarda altı aylıktan sonrakilerin bir yaşını dolduranlar kadar gelişmiş ve cüsseli olması yeterli olacağı konuları hatırlatıldı.
Konu ile ilgili açıklama yapan Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Mehmet Yurt, bayram öncesi olduğu gibi bayram süresi boyunca İlçe Müdürlüklerinde görevli Veteriner Hekimler ile İlçe Jandarma Komutanlığı personelleri tarafından hayvan hareketlerinin kontrolü için yol kontrollerinin devam edeceğini ve vatandaşların karşılaşabilecekleri olumsuzluklara ve yaşayabilecekleri sıkıntılara karşı hizmet vermeye devam edeceklerini ifade etti.
Açıklamada, "Kurbanlık hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerinin sorgulanabilmesi amacıyla, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Tarım Cebimde” isimli mobil uygulama hazırlanarak kullanıma açılmış olup, söz konusu mobil uygulamadan küpe numarası girilerek hayvan bilgilerine kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Kurbanda kesilen hayvanların sistemden düşülebilmesi için pasaportlarının ve küpelerinin en geç 7 gün içerisinde il ilçe tarım ve orman müdürlüklerimize teslim edilmesi gerekmektedir. Vatandaşlarımız bayram öncesinde, süresince ve sonrasında karşılaştıkları her türlü olumsuzluk ve sorunları Alo 174 veya il/ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize bildirebilirler." denildi.