AHPADİ Dönem Sözcüsü Mehmet Ektaş şu açıklamaları yaptı;

"Atatürk Stadyumu yıkılıp yerine Sazova Mahallesindeki stadyum inşa edildiğinde, stadyumdan Atatürk ismi de kaldırılmış,  stadın ismi Eskişehir Yeni Stadyumu olarak tescillenmişti. Eskişehir kamuoyu ve demokratik kitle örgütleri olarak bizler o tarihten bu güne kadar stadın isminin Atatürk olarak tescili konusunda mücadele ediyoruz.

Bu konuda, özellikle AK Parti tarafından defalarca verilen sözlerin tutulmasını beklerken, AK Parti Eskişehir Milletvekili adayı Sayın Fatih Dönmez’in dün yaptığı açıklamayı şaşkınlıkla ve üzüntüyle izledik.

Sayın Dönmez, stada isim verecek uygun bir sponsor bulunursa o sponsorun isminin stada verileceğini, bunun hem şehre hem de Eskişehirspor’a yakışacağını beyan etti.

Öncelikle belirtmeliyiz ki; Eskişehirli olmayan, Eskişehir’i tanımayan Sayın Fatih Dönmez’in bu açıklaması Eskişehir kamuoyunun stadyum ismi konusundaki hassasiyeti hakkında bilgilendirilmediğini, bilgilendirilmiş ise ne yazık ki Eskişehirlileri önemsemediğini göstermektedir.

Açıklamanın içeriği ve sponsor gereksinimi konusunda ileri sürülen argümanlar ise en hafif tabiriyle gaftır.

Açıklamalarından anlaşıldığı üzere, Fatih Dönmez, stada Atatürk ismini yakıştıramamıştır.

Fatih Dönmez, stada verilecek sponsor ismi karşılığı alınacak bedel üzerinden Atatürk ismine değer biçmeye kalkışmıştır.

Fatih Dönmez, Eskişehirspor menfaatleri ile Atatürk ismini yarıştırmaya, çarpıştırmaya kalkışmıştır. Bu tavır kabul edilemez.

Atatürk ismi, para konusu yapılamaz. Hiçbir Eskişehirli, hiçbir Eskişehirsporlu, Atatürk ismi yerine para karşılığı sponsor ismini tercih etmez, tartışma konusu bile yapmaz.

Sayın basın mensupları, bu bağlamda, huzurlarınızda Eskişehirspor yönetimine birkaç soru sormak istiyoruz. Stada sponsor ismi verilmesi konusunda Sayın Fatih Dönmez’den ya da başkaca siyasetçilerden talebiniz oldu mu? Eskişehirspor’un bugün içinde bulunduğu durumun stada sponsor ismi bulunmadığından mı kaynaklandığını düşünüyorsunuz? Eskişehirspor’un geleceğinin stadyuma Atatürk ismi yerine sponsor ismi verilmesiyle elde edilecek kazançla mı kurtulacağını düşünüyorsunuz? Kaç yıldır bu tartışmalara nokta koymayan sessizliğinizin nedeni nedir?
Sayın Fatih Dönmez, lütfen arşivlere bakınız, Gençlik ve Spor İl Müdüründen bilgi alınız.
Göreceksiniz ki; Stadyumun bir ismi vardır ve o isim Atatürk Stadyumudur.

Stadyumun isim sorunu yoktur, tescil sorunu vardır.

Stadyumun isminin Atatürk olarak tescili konusunda özellikle Sayın Nabi Avcı tarafından AK Parti adına verilmiş sözler vardır.

Sayın Dönmez, Lütfen partiniz tarafından verilen sözlerinizi tutun.

Eskişehir halkının taleplerine olan saygınızı, Atatürk’e olan sevginizi, vefanızı stadın adının Atatürk Stadı olarak tescillendiğini ilan ederek bize gösterin. Ya da ortaya referandum sandığını koyun, Eskişehir halkına sorun. Stadın ismine halk karar versin."