Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler'in son aylarda AK Parti'den aday olacağı konuşuluyordu. Metin Güler'in ismi yapılan anketlerde de yer alıyordu. 

Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler son düzenlenen meclis toplantısında açıklamalarda bulundu. Metin Güler şu şekilde konuştu;

“Son 25 yılda bizim Eskişehir’e rakip olarak gördüğümüz kentlerin ekonomik olarak daha çok büyüdüğünü görüyoruz. Biz kent olarak birlik beraberliği sağlayamadığımız için hamle yapamıyoruz. Birlik bütünlük sağlanamıyor. Kent milliyetçiliğinin de yapılması gerekiyor. Toplumda sürekli bir bekleyiş ve arayış var. Biz burada kendi adımıza her türlü inisiyatifi almaya hazırız. Bizim aramız herkesle çok iyi. Tüm kurumlarla barışığız. Sanayi Odası, Belediyeler ve diğerleri. Herkesle aramız çok güzel. Olmamız gereken her yerde varız.

metin güler-1

Siyasetle alakalı yeri geldi talepte bulunduk yeri geldi tavır gösterdik. Ama Eskişehir Ticaret Odasını hiçbir zaman siyasete bulaştırmadık. Her siyasi partiye aynı mesafede olduğumuzu her defasında ispat ettik. 13 yıldır başkanlık görevimde şu ana kadar hiçbir siyasi partinin il binasına girmedim. Hiç girmedim. Kurum başkanı olduğum sürece her partiye de eşit uzaklıkta olduğumu ifade etmek istiyorum. Biz tüccarın yanındayız ve onları temsil ediyoruz.”

Metin Güler'in bu cümleleri aday olmayı düşünmediği şeklinde yorumlandı.