Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler şu açıklamaları yaptı;

"Milletvekilleri Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ziyaret ettik. Ankara'da bir gece bununla alakalı girişimlerde bulunduk.

Eskişehir yıllardan beri biriken kronik hale gelmiş sorunlarını ve üyelerimizin taleplerini de hatırlattık. Gündem noktasında bir dosya teslim ettik kendilerine. Güney çevre yolunda hep gündemimizde. Kentimiz arsa üretmekte maalesef sıkıntı yaşıyor. Yeni imar alanların hızlı bir şekilde açılması gerekiyor. Sanayicilerimiz eleman bulmak noktasında sıkıntı yaşıyor. Yüksek kiralar çalışanları da çok zorluyor. Acil yeni imar planlarına ihtiyaç olduğunu milletvekillerimize ifade ettik.

Güçlü bir raylı sistemler misyonumuz var. Bunun daha güçlü hale gelmesiyle alakalı konuyu vekillerimize aktardık. Nitelikli personel sorununun aşılması için Milli Eğitim Bakanlığı ve Bakanlık düzeyinde girişimlerimiz var. Meslek eğitiminin daha ön plana gelmesi lazım. Sicil affı meselemiz var. Bunu özellikle gündeme getirdik Çünkü gerçekten şu anda bu olağanüstü durumda işletmesi yönetemez halde olanlar var. Bunları anlattık. Maalesef bir kredi problemi var. Konutlarda %25 civarındaki kira artışı uygulamasının artık işyerlerinde de standart hale getirilmesi ile alakalı görüşlerimizi ifade ettik.

Eskişehir’in konuştuğu deve kuşu konusunda yeni gelişmeler var! Eskişehir’in konuştuğu deve kuşu konusunda yeni gelişmeler var!

Çok zor ve sıradışı bir dönemden geçiyoruz. Hem Tüccar olarak hem sanayiciler olarak. Küresel noktada da olağanüstü durumlar var. Seçim öncesinde ötelenen ve alınması gereken bir takım kararlar vardı. Bunlar alınmadı. Bundan sonraki süreçte de yönetmesi zor ama her geçen gün de farklı gelişmeler ile yüzleşiyoruz. ÖTV, KDV, Harçlar gibi. Korkarım ki resesyona (durgunluk) girmeyiz. Eğer bu durum yaşanırsa zor bir durum yaşanır. Akaryakıt ve ÖTV zamları hepimizi yakından ilgileniyor. Birim başı maliyetleri çok etkilendi. Bizleri zorlar hale geldi."