Eskişehir'in ayazında sokağa çıkanlar dikkat; Bu hastalık soğuk havayı seviyor! Eskişehir'in ayazında sokağa çıkanlar dikkat; Bu hastalık soğuk havayı seviyor!

Etten sonra en çok protein içeren besinler arasında gelen kuru fasulyenin sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Türk mutfağının vazgeçilmezi olan ve Birçok faydası önceden bilinen bu milli yemeğimizin hakkında yeni çıkan bir fayda ise herkesi oldukça şaşırttı.

KANSERE KARŞI KORUYOR

Kuru fasulyenin yeni gözlemlenen faydaları arasında çoğu kişi inanmasa da kansere karşı güçlü antioksidan özelliği ile koruduğu kanıtlanmış durumda. Bu konuda çeşitli ülkelerde birçok çalışma yapılmıştır. Fasulye tüketiminin fazla olduğu Portekiz, İspanya gibi ülkelerde diğer ülkelere nazaran meme kanseri riskinin yüzde 50 daha düşük olduğu görülmüştür.

ZARARI YOK MU?

Neredeyse zararı yok denecek kadar faydalarıyla bilinen kuru fasulyenin, tek zararı gaz problemi yaşayanlar üzerindeki olumsuz etkileri olarak söylenebilir. Bundan dolayı yeni doğum yapmış emziren kadınların mutlaka dikkatli olması gereken bir besindir. Bebek üzerinde gaz yapabileceği unutulmamalıdır.