Ünlü Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür Konya'da meydana gelen Kandilli'nin büyüklüğünü 5,1, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) da 4,8 olarak açıkladığı depreme ilişkin açıklama yaptı. Açıklamaya yaparken de Eskişehir’i işaret etti.

Naci Görür kişisel sosyal medya hesabından Konya depreme ilişkin, "Konya, Kulu-Tavşancalı’da 5,1 deprem oldu .Yakınlarda aynı bölgede aynı büyüklükte deprem Çandır- Selçuklu’da olmuştu. Bugünkü deprem muhtemelen Eskişehir Fay Zonunun devamında oluştu” paylaşımını yaptı.

Eskişehir'de gözü dönen kadın eski kocasının aracına saldırdı! Eskişehir'de gözü dönen kadın eski kocasının aracına saldırdı!

Uzmanlar Eskişehir’de 6.0 - 6.5 arasında bir depremin gelecek zaman diliminde meydana gelebileceğini ifade ediyorlar. Haziran ayında Eskişehir’de 2.5’lik bir deprem meydana gelmişti. Eskişehir’de en son büyük deprem, 6,4 büyüklüğünde 1956 yılında meydana gelmişti. Türkiye’nin konuştuğu Kuzey Anadolu Fayı da Eskişehir’in yakınından geçiyor.

Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Prof. Dr. Can Ayday da yakın zamanda Eskişehir'de deprem olabileceğini söylemişti. Can Ayday, "Eskişehir Fay Zonu'ndan oluşacak depremi incelediğimiz zaman 70 yılla 90 yıl arasında bir süre bulduk. Eskişehir'deki deprem 20 Şubat 1956'da oldu, 70 yılı doldurmasına 3 yıl kaldı. 70 yıl olacak, ertesi gün hemen deprem olacak diye bir şey düşünmesin kimse. Bu istatistiksel bir şey, sorumluların oturup düşünmeleri lazım. 'Deprem bu kadar yaklaştı, buna önlem alalım' demeleri lazım. Onlar oturulacak, bakılacak. Bugüne kadar yapmadılarsa bundan sonra yapacaklar" açıklamasını yapmıştı.