Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Nadir Küpeli şu ifadeleri kullandı;

Eskişehirli emlakçılar son günlerde en çok bu soruyu duyuyor! Eskişehirli emlakçılar son günlerde en çok bu soruyu duyuyor!

“Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde kayıt dışı çalışan personel pek yok. Eskişehir’de var olduğunu bildiğimiz Suriyeli, Afgan yada başka bir milletten gelen insanların kayıt dışı şehrimizde olduğunu düşünüyoruz. Yasal yollarla ülkemize girmiş olsalar çalışma izni daha kolay çıkar.

4-5 yıl önce ben işsizlik sorununun artacağını ve diğer ülkelerden insanları ülkemize davet edeceğimizi söylemiştim. Ben 2030’lu yıllar diye düşünmüştüm ama 2023’lerde bu ihtiyacı yaşıyoruz. Mevsimlik işçiler ve hayvancılıkla uğraşanların yabancıları çalıştırdıklarını biliyoruz. Duvarcı, sıvacı, kaynakçı gibi mesleklerde açıklar var. Yurt dışından gelen bir insan güvenlik tehdidi oluşturmuyorsa bu işlerde çalışabilir. Kayıt dışı olmayan herkesi memnuniyetle çalıştırmak isteriz. Benim bölgemde 888 tane firma var. Bunların 628 tanesi aktif olarak faaliyet gösteriyor. 48 bin 500 mavi yakalı çalışan var. Her sene 2000-2500 civarında artması lazım. Buna çözüm bulmak lazım.”