Kent Konseyi Toplantı Salonunda yaptığı basın açıklamasında konuşan Başkan Akçasoy, yüreklerimizi dağlayan deprem felaketinin can kayıplarının hepimizi derinden sarstığını söyleyerek “Kurtarılabilen her can için kucaklaşıp, gözyaşı döküyoruz. Ülkece tek ses tek yürek olarak bir sınav daha veriyoruz. Ancak aynı hassasiyet ve kararlılığı deprem öncesine dönük hazırlıklar açısından gösterdiğimizi söylemek zor.”dedi.

‘Çöken binalar değil, kuralsızlık ve denetimsizlik’ diyen Akçasoy, “Marmara, İzmir, Düzce depremleri ders olmadı, gelin bu ders olsun. Ne yazıktır ki 6 Şubat gününden itibaren Hatay’dan, Gaziantep’ten, Kahramanmaraş’tan, Malatya’dan, Adıyaman’dan, Adana’dan, depremin vurduğu bütün yerleşimlerden gelen görüntüler, ülkemizde afet yönetimi konusunun da tekrar gözden geçirilme zorunluluğunu üzücü bir şekilde ortaya koymuştur. Yaşadığımız acı tecrübeler afetle mücadelenin topyekûn ve çok boyutlu olması gerektiğini göstermektedir.”ifadelerini kullandı.

Deprem bölgesinden ilimize gelip yakınlarının yanında veya kendi imkânlarıyla konaklayanların bulundukları ilçenin kaymakamlığına gidip depremzede kaydı yaptırmaları gerektiğini, ilimiz yurt veya misafirhanelerinde konaklama talebi bulunan depremzedelerimizin ise Devlet Su İşleri 3. Bölge Müdürlüğü'ne giderek başvuru yapmaları gerektiğini belirten Başkan Akçasoy “Büyükşehir Belediyemizin Otogarda Kurduğu Danışma Masalarında da depremzedelerimize yardımcı olunmaktadır.”dedi.

288 yüzücü Eskişehir'de kıyasıya yarıştı! 288 yüzücü Eskişehir'de kıyasıya yarıştı!

Önemle vurgulamak istediği konunun ise depremzedelerin barınma ihtiyaçları ve yapılacak yardımların koordinasyonu olduğunu belirten Akçasoy, sözlerine şöyle devam etti:

“Eskişehirli duyarlı hemşehrilerimiz depremzedelerimize evlerini açıyorlar, sosyal medya aracılığı ile oluşturulan platformlarda şehrimize kendi imkânları ile gelen depremzedelerimize ulaşarak boş olan evlerini tahsis ediyor veya geçici süre yanlarına alarak barınmalarını sağlıyorlar. Bunun yanında ev eşyası bağışında bulunmak isteyen gönüllülerimiz bizleri arayıp yardım talep ediyorlar.  Ancak bu noktada Emlakçılar Odamıza ve Nakliyeciler Derneğimize Valiliğimiz, Belediyelerimiz ve ilgili Kurumlarımız ile işbirliği yapmaları konusunda çağrıda bulunmak istiyorum. Bu koordinasyon sağlanırsa yapılan yardımlar daha hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşacaktır. Deprem bölgesine ulaştırılacak olan yardımların toplanmasına ve gönderilmesine katkıda bulunan Belediyelerimize, Kamu Kurum ve Kuruluşlarımıza, Sivil Toplum Kuruluşlarımıza, duyarlı hemşerilerimize, herkese teşekkür ediyoruz. Yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa, acılı ailelere, milletimize başsağlığı ve sabır diliyorum.”