Avukat Pınar Turhanoğlu Gücüyener konu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı;

“Eskişehir’de hukuksuz olarak inşa edilen otele yeni bir ruhsat verilecek. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin hukuksuz otel için özel bir imar planı yapması ne kadar etiktir kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz.

Konuyu bilmeyenler için hatırlatalım. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz yıllarda sosyal kültürel tesis alanı yapmak için bu araziyi kamulaştırmıştı. Eskişehir’in en güzel noktalarından birinde olan bu araziye normalde kütüphane, sergi salonu, müze, yurt gibi Eskişehirlilerin faydalanabileceği bir yer yapılması gerekiyordu.

831 metrekare olan bu araziye Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından lüks bir otel yapıldı. Yap işlet devret taktiği ile de bir firmaya 30 yıllığına kiraya verildi. Otelin inşaat süreci uzadıkça uzadı ve 6 yıl sürdü. Otelin işletmesini 2015 yılında alan firma sadece 352 bin + KDV ile yıllık kira ödeyecekti. Bu kira bedeli her yıl ÜFE oranında zamlanacaktı. Ancak inşaat aşamasında bu kiralar ödendi mi bilmiyoruz. Yaklaşık 2 buçuk milyar TL borcu bulunan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi sözleşmeye göre elde hasılattan da bir miktar para alacaktı. Ancak anlamsız yere 6 yıl süren inşaat süreci nedeniyle Eskişehir Büyükşehir Belediyesi zarara uğradı. 

Yapılan incelemeler sonucu otel ruhsatı imar planına uygun olmadığı iptal edilmişti. Hukuksuz otelin kapatılması yerel basında da geniş yer bulmuştu. Yaşanan bu gelişmeler sonrası Eskişehir Büyükşehir Belediyesi buranın imar planını değiştirdi. İmar planına olan aykırı durumun giderildiğini gören bir üst mahkeme de ruhsatın verilmesine karar verdi. 

Batıkent ve Çamlıca'ya tramvayla gidecekler bu habere dikkat! Batıkent ve Çamlıca'ya tramvayla gidecekler bu habere dikkat!

Bu örnekle görüyoruz ki Eskişehir Büyükşehir Belediyesi çıkarlarına göre imar planı oluşturabiliyor. Bu arazi halkın ücretsiz olarak faydalanabileceği bir kamu alanı olması gerekirken lüks bir otel olarak orada yer almaya devam edecek. Arsa sahiplerinin mağdur edilmesi konusuna hiç girmiyoruz bile. Eskişehir halkı ücretsiz olarak hizmet alması gereken bu yapının artık lobisinde bile ücretsiz oturamaz.”

Pınar Turhanoğlu Gücüyener-1