Şüküfe Şirinova şu açıklamaları yaptı;

Eskişehir soğukları yaklaşıyor; Cildini sevenler bu habere dikkat! Eskişehir soğukları yaklaşıyor; Cildini sevenler bu habere dikkat!

"Okulların açılmasıyla birlikte mevsim değişikliğinin ve hava şartlarının etkisiyle çocukların yeni mevsime adapte olmalarının zorlaşabilecek. Bu dönemde çocukların okulda koşup oynarken terleme ve üşümeleri gibi faktörlerle beraber, sınıfların yeterince havalandırılmaması ve iç mekânlarda toz ve mikropların artmasına neden olabilir. Okulların açılmasıyla birlikte çocuklardaki bulaşıcı hastalık riski artabilir. Okullar, birçok çocuğun bir araya geldiği ve yakın temas halinde bulunduğu yerlerdir, bu da hastalıkların yayılma potansiyelini artırabilir. Özellikle grip, soğuk algınlığı ve kış aylarında daha sık görülen diğer bulaşıcı hastalıklar okul ortamlarında daha hızlı yayılabilir.

Çocukların her gün bir arada yaşadığı okul ortamlarında hastalıkların görülme oranının artabilecek. Bu durumu öngörmek ve hastalıkları kontrol altında tutmak için kişisel hijyenin ve önlemlerin alınmalı. Bu önlemler arasında el temizliği, tuvalet hijyeni, sağlıklı beslenme ve açıkta satılan gıdalardan kaçınma, kapalı alanların havalandırılması, hasta çocukların okula gönderilmemesi, uzman önerisi ile grip aşısı yaptırılması, çocukların düzenli egzersiz yapması yer alabilir. Mümkünse okula başlamadan çocuklar genel bir tıbbi muayeneden geçirilmeli, hekim tarafından ihtiyaç görülen tahlil ve tetkikler yapılmalı."