TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi Başkanı Levent Özbunar şu açıklamaları yaptı;

"Su zengini bir ülke değil su kıtlığı çekme potansiyeli olan bir ülke konumundayız…

Suyun her damlası tasarruflu bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Sera gazı etkisiyle birlikte gelen küresel ısınma ve hemen arkasından gelen iklim olaylarının değişmesi sonucu aşırı kuraklık ve şu an yaşadığımız meteorolojik kuraklığın oluşmasıyla beraber daha fazla su kıtlığı yaşanmaktadır. Mevcut olan sular potansiyeline uygun kullanılmamaktadır.Tarımsal sulamada mevcut durumda suyun yaklaşık %50’si heba edilmektedir.

Eskişehir'de bir esnaf her gün vatandaşlara ücretsiz iftar veriyor Eskişehir'de bir esnaf her gün vatandaşlara ücretsiz iftar veriyor

Çeşmeden akan suyu tasarruf edeceğiz ancak asıl tasarrufu tarımsal sulamada yapmamız gerekiyor, tarımsal sulamaya yeterli yatırım yapılır modern teknikler ile sulama yapılırsa yüzde 50’lere kadar tasarruf etme şansımız bulunmaktadır. Su tasarrufunda bilim rehber edilmelidir, suyu kullanacak insanların da bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

Su konusunda bütün bir kamuoyu ile beraber ve bilinçli hareket edilmelidir. Sistematik çözümler üretilmediği müddetçe su krizi derinleşecektir.

Sizlerinde bildiği gibi,Yakın bir zamanda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü, ülke genelinde güncel 3 aylık kuraklık haritalarını yayımladı.

Buna göre; Eskişehir, geçen yılın Ağustos ayından Ocak ayına kadar 6 aylık dönemi kapsayan haritada normal civarı ve hafif kuraklık olarak değerlendirilirken, son 3 aylık dönem temel alınarak hazırlanan harita ise “Çok şiddetli kuraklık” tehlikesi altında değerlendirilmiştir.

Yağışların azlığı ve depolamalı tesislerde (baraj, gölet) yeterli su birikmemesinden dolayı, söz konusu durumun en az olumsuzlukla atlatılabilmesi için mevcut su durumuna göre aşağıdaki tedbirlerin alınması faydalı olacaktır;

1-Su eksikliği olan bu günlerde çok su tüketen bitkilerin yerine, daha az su tüketen bitki çeşitlerinin ekimi tercih edilmelidir.
2-Çiftçilerimiz aşırı su kullanımlarından kaçınmalıdır.
3-Salma sulama kesinlikle yapılmamalıdır.
4-Ekili bitki çeşitlerinin suya en çok hassas olduğu dönemlerde yapılacak sulamanın gerçekleştirilmesi,
5-Sulayıcılar mevcut su durumu ve su tasarrufu konusunda bilgilendirilmeli, eğitilmeli.
6-Sulama programları yapıp uygulamak.
7-Sulama kanallarında su iletim kayıplarına neden olacak hususların ortadan kaldırılması.
8-Sulama saatlerinin akşam saatlerinin seçilmesi.

Tüm şehirde Yeraltı sulama sistemine geçilmeli-su kayıpları önlenmeli ve damla sulama sistemleri ile birlikte bitkilere ihtiyacı kadar su verilmeli…"