Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Çolak şu açıklamaları yaptı; 

“30 binden fazla öğrencimiz var. 5 bin 700 civarında da personelimiz var. Hastanemiz sadece Eskişehir’e değil çevredeki illere de hizmet veriyor. Şifa bulmak için Türkiye’nin dört bir yanından gelerek hastanemizden hizmet alıyorlar. Yıllık 25 bin ameliyat yapılıyor. 1000 yataklı çok büyük bir hastaneye sahibiz. 12 katlı büyük bir hastanemiz var. Depreme hazır mı diye bir analiz yaptırdık. Hastanemiz 3 ayrı bloktan oluşuyor. Yapılan incelemelerde bina temelinin -7,86 kotunda, 70 cm radar + 130 cm radyo üzeri kirişli olarak atıldığı tespit edilmiştir.  

Hastanemizin etrafında çukurlar kazıldı ve temel analizi yapıldı. Binanın betornarme yapımında 22 ve 24lük demirler kullanılmış. Şu an ki inşaatlarda 16 ve 18’lik demirler kullanılıyor. Bu bizim için artı bir durum. Betonarme elemanlarda nervürlü (burgulu) çelik donatıların kullanıldığı tespit edilmiştir. Betonarme elemanlardan donatının sıyrılması olumsuz bir durumdur. Nervürlü vani burgulu celik cubuklar bu olumsuzluğu gidermek maksadıyla kullanırlar. Nervürlü demirler 2007 yılında zorunlu hale getirilmiştir. Hastanemizde bu tarihten 31 sene önce nervürlü demir kullanıldığı görülmektedir. Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Klinikler Binası 2 dilatasyonlu 3 blok olarak inşa edilmiş olup bloklardaki kat yüksekliklerinin birbirine eşit olması olumlu bir parametredir. Hastanemizin çok sağlam bir şekilde yapıldığını görüyoruz. Bütün Bloklarda Oldukça Fazla Sayıda, Temelden Son Kata Kadar Çıkan Betonarme Perde Bulunmaktadır. 12 katın her birinde 10 ayrı perde betonlar kullanılmış. Her blok için 10 10 bunlar geçerli. 

Güncel bina deprem yönetmeliğine, Türk Standartlarına, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı genel teknik şartnamesi kurallarına uygun olarak yürütülmüş olan deprem performans analizi çalışmaları kapsamında; 6 lokasyonda toplam derinliği 101,70 mt temel sondaj çalışması ve geoteknik inceleme ile tamamlanan zemin ve temel etüt çalışması yapılmıştır. Üç blokta ve her katta yapılmış olan 146 adet karot numunesi, 135 adet kolon ve kiriş sıyırma, 546 adet ferroscan, 480 adet schmidt çekici uygulamaları ile toplam 1307 farklı elemanda test çalışması yapılmıştır. Bu sayılar 2018 deprem yönetmeliğine göre belirlenmiştir. 135 adet kolon ve kiriş sıyırma işlemi yapıldı. 546 ayrı noktada ferroscan uygulaması yapıldı. Betonun içinde bulunan herşeyin analizi yapıldı. Toplam 1307 Farklı Elemanda Test Çalışması Yapılmıştır. Yapılan test sonuçlarından; güncel deprem yönetmeliğinden önce inşa edilmiş olan her binada çıkması muhtemel düzeyde güçlendirmeye ihtiyaç duyulduğu sonucuna varılmıştır. Birkaç noktada simetrik ilaveler planlanmıştır. Sonuç olarak yapılan çalışmalardan anlaşıldığına göre hastane binamız çok güçlü bir şekilde inşa edilmis, 1999 depremi dahil olmak üzere şehrimizde hissedilen depremlerde zarar görmemiş, işlevini sürdürmeye devam etmiştir.

Yapılacak olan güçlendirme ve güçlendirme sonrası onarım işleri için piyasa fiyat araştırma çalışmaları da tamamlanmış olup Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığından yapım maliyeti noktasında bütçe talebinde bulunulmuştur. Sonuç olarak yapılan çalışmalardan anlaşıldığına göre hastane binamız çok güçlü bir şekilde inşa edilmis, 1999 depremi dahil olmak üzere şehrimizde hissedilen depremlerde zarar görmemiş, işlevini sürdürmeye devam etmiştir."