TİHEK'in incelemesi, %40 görme engelli bir adayın 2023 YKS başvurusunda engelli ek puan talebinin reddedilmesi üzerine başladı. Başvurucu, talebinin nesnel gerekçelerle reddedilmediğini iddia ederek, ÖSYM'nin uygulamasının daha net ve nesnel kriterlere dayandırılmasını ve bu kriterlerin YKS kılavuzuna eklenmesini talep etti.

Ehliyette yeni dönem! Direksiyon sınavı değişiyor, işte detaylar: Paralel park aşamasında... Ehliyette yeni dönem! Direksiyon sınavı değişiyor, işte detaylar: Paralel park aşamasında...

TİHEK'in değerlendirmesi sonucunda, başvurucunun haklı olduğuna hükmedildi ve ÖSYM'nin engelli ek puanı uygulamasının daha şeffaf ve nesnel kriterlere dayandırılması gerektiği belirtildi. Bu düzenlemenin sadece başvurucuya değil, diğer engelli bireyler için de adil olabileceği ve kamu yararı sağlayabileceği vurgulandı. Bu doğrultuda, ÖSYM'ye yönelik idari para cezası verilmesine karar verildi.

Kararda ayrıca, YKS kılavuzunda belirtilen engel türleri ve derecelerinin değerlendirilme yöntemlerinin net olmamasının eleştirildiği ve sürecin şeffaf bir şekilde düzenlenmesi gerektiği ifade edildi.