Damacanayı kapın, BİM'e depar atın: 7/24 açık su otomatı! 5 litresi 7 TL, 19 litresi 25 TL... Damacanayı kapın, BİM'e depar atın: 7/24 açık su otomatı! 5 litresi 7 TL, 19 litresi 25 TL...

Veliler, çocuklarını kolejde okutmak için oldukça büyük bir serveti gözden çıkarmak zorunda kalıyorlar. Ücretlerin giderek artmasıyla birlikte, birçok aile için kolej eğitimi finansal bir yük haline geliyor.

Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre, Amerikan, Fransız ve İtalyan liseleri gibi prestijli okulların ücretleri oldukça yüksek seviyelere ulaşmış durumda. Koç Lisesi ve Robert Kolej gibi önde gelen okulların ücretleri, milyon TL'lerle ifade ediliyor. Örneğin, Koç Lisesi'nin bu yılki ücreti 1 milyon 50 bin TL'ye ulaşmış durumda. Benzer şekilde, Robert Kolej'in hazırlık sınıfı ücreti de 1 milyon 47 bin 900 TL olarak belirlenmiş.

Yüzde 150'lik zam

Fransız liseleri de durumdan geri kalmıyor. Ücretlerde yüzde 150'ye varan artışlar görülüyor. Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi'nin hazırlık sınıfı ücreti 953 bin 180 TL'ye çıkarken, Saint Benoit Fransız Lisesi 890 bin TL'lik bir ücret talep ediyor.

Diğer yandan, Alman, Amerikan ve İtalyan liseleri de yüksek ücretlerle dikkat çekiyor. Örneğin, Özel Alman Lisesi'nin ücreti 905 bin TL iken, İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi 750 bin TL olarak belirlenmiş.