Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel de konuşmasında, “Aylar önce Yılmaz hocam (Büyükerşen) bana, 'Camiyle, namazla aran nasıl?' diye sordu. Ben de 'Bayram namazına giderim, cumaya giderim' dedim. 'Ramazan'ın ilk cumasını bana ayırır mısın?' dedi. 'Tabii dedim, ne yapacağız?' 'Bir cami açacağız, son olarak onu açıp Eskişehir'e 100. Yıl Camii'ni emanet edip, ondan sonra görevimi teslim edeceğim' dedi.

Şimdi oku yazan kapıdan içeri girip Ramazanımızın ilk Cuma namazını hocamızla birlikte kılacak olmanın huzuru ve mutluluğu içindeyiz. 100 yıl önce bu ülkeyi kurtaranlar bu ülkede Diyanet İşleri Başkanlığını kurdular. İlk Diyanet İşleri Başkanı dönemin Ankara Müftüsü Börekçi'dir. Birileri Gazi Mustafa Kemal Atatürk Anadolu'ya geçtiğinde katli vaciptir derken, öyle fetvalar verirken Börekçi, Kurtuluş Savaşına katılmak için fetva verip Atatürk'e sahip çıkmanın ve Atatürk ile memleketi kurtarmanın fetvasını veriyordu. Atatürk, din ve devlet işleri birlikte doğru şekilde yürütülsün diye, insanların ibadet özgürlükleri, inanç özgürlükleri için Diyanet İşleri Başkanlığını kurduğunda ilk Diyanet İşleri Başkanlığı'na dönemin Ankara Müftüsü Börekçi hocamızı getirmişti. Hepsine Allah gani gani rahmet eylesin. Kurtuluş Savaşında hayatını kaybedenlere, o günden bugüne bu memlekette ezanlar susmasın, bayraklar inmesin, vatan bölünmesin diye hayatını veren şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum. Bu ülkenin üzerinde bayrağımızın ilelebet egemenliğimizi simgeleyerek dalgalanmasını, dinimizin çağrısı ezanlarımızın günde 5 vakit okunmasının bu ülkede Gazi Mustafa Kemal Atatürk, arkadaşları ve bize emanet ettikleri Cumhuriyete sahip çıkan herkesin emekleriyle okunmaya devam edeceğini biliyoruz.” dedi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin cami açmasını diğer CHP'li belediyeler için örnek olması gerektiğini belirten Özel, “Hocama, ekibine böyle bir eseri Eskişehir'e kazandırdıkları ve tüm CHP'li belediye başkanlarına örnek olacak böyle bir bütünleşik kompleksi kazandırdıkları için çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Özgür Özel'in konuşmasından sonra 100. Yıl Camisi ve Tesisleriyapılan dualarla açıldı. Açılışın ardından Ramazan’ın ilk Cuma namazı da camide kılındı.