Avukat Pınar Turhanoğlu Gücüyener kişisel sosyal medya hesabından şu paylaşımları yaptı;

"Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hal Cami’nin korunması in alınan koruma kurul kararı’nın kaldırılması için açtığı 2023/521 Esas sayılı dava dilekçesinde şu cümleleri kurmuş: Bahse konu yol; demiryolu hattı nedeniyle kuzey ve güney olmak üzere ikiye ayrılmış olan kentte demiryolunun yer altından geçtiği kapalı kesit üzerinde bulunan, bu sayede kentin kuzey-güney bağlantısını sağlayan ve Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü ile kent merkezini birbirine bağlayan son derece önemli ulaşım akslarından biridir.

Örsan Öymen: "Eskişehir’i nasıl kazanacağız biri bana çıkıp anlatsın" Örsan Öymen: "Eskişehir’i nasıl kazanacağız biri bana çıkıp anlatsın"

Bu nedenle aşırı yoğun trafik akışının olduğu yol aksının her kesitte aynı genişlikte devam etmesi gerekmektedir. Ancak hâlihazırda belirli bir genişlikte gelen yolun, Hal Cami yapısına ulaştığında daralmasıyla; kent içi ulaşımda trafik sorunları yaşanmakla birlikte açıkça “hal cami’nin varlığı yolu daraltıyor” diyor. Bunu koruma kurulu kararının kaldırılması için gerekçe olarak gösteriyor. Yıkılmayacak diyenlere bu dava dilekçesinde geçenleri de sorar mısınız? Bahse konu alanda kaza riskleri artmakta, can ve mal güvenliği tehlikeye girmektedir.”