Öğretmenler beyaz önlük değil gıda ve giyim yardımı bekliyor! Öğretmenler beyaz önlük değil gıda ve giyim yardımı bekliyor!

Dorlion Arama ve Kurtarma Derneği (DAK) Başkanı Abdullah Aydıngör şu ifadeleri kullandı

“Havalar ısındığı için insanlar şuursuz bir şekilde civarımızda bulunan sulama kanalları ya da Porsuk Çayı’na gidip, serinlemeye çalışıyorlar. Kendilerini böyle tatmin etmeye çalışıyorlar ama maalesef su göründüğü gibi değil, sığ görünen yerler derin çıkabiliyor. Geçtiğimiz günlerde böyle bir sıkıntı yaşandı. Çocuklar oynarken birden bire girdikleri yerin diğer tarafında derinliği fark etmeyip, maalesef can verdiler. Serinlemek ya da oyun oynamak için girdikleri yerde can vermek kötü bir durum, o yüzden bilmedikleri yere girmemeleri gerekiyor. Ayrıca bazı vatandaşlar sadece oyun oynamak ve serinlemek için değil, suyun kenarında alkol ve benzeri şeyler aldıkları için dengelerini kaybedip düşebiliyorlar. O yüzden insanların bu konuda hassas olmaları gerekiyor.

Şehrimizde yapay da olsa bir denizimiz var, orayı kullanabilirler. Tamam, ücreti karşılığında oluyor ama en azından güvenli bir ortamdır. Anadolu’nun ortasında denizi olan hiçbir il yok, burada böyle imkânlar, havuzlar varken, güvenli yerlere girilmesi gerekiyor. Sulama kanalları ya da şehrin içinden geçen Porsuk Çayı’nda yüzmeye çalışılmaması gerekiyor. Suyun altında bulunan kum hareketli oluyor, oraya basıldığında çökme oluyor, insanlar panikledikten sonra da bu suyun dışına çıkmak kolay değil. Panik yaptığınız aman boğuluyorsunuz, aslında tamamen insanın kendisiyle alakalı diyebiliriz.”