On bir ayın Sultanı Ramazan ayının gelmesiyle Eskişehirli vatandaşlarda sahur ve iftar sofraları için hazırlıklara başladı. Cuma pazarında Ramazan hareketliliği yaşanırken vatandaşlar iftar ve sahur için çeşit çeşit meyve ve sebzelere yöneldi.

İftar ve sahur sofraları için hazırlıklarını sürdüren vatandaşlar, özellikle pazar yerlerini kalabalıklaştırdı. Pazarcı esnafı Ramazan nedeniyle işlerinin yüzde 30 arttığını dile getirerek Ramazan bereketi yaşadıklarını anlattılar.

Aynı zamanda pazarcı esnafı ihracatın kapanmasından kaynaklı fiyatlarda sürekli değişiklik yaşandığını ve ihracatın kapanmasından en çok etkilenen domatesin geçen hafta 25 liradan, bu hafta ise 10 liradan tezgâhlardaki yerini aldığını ifade etti.

Sel mağduru vatandaşlar için çalışan Ayşen Gürcan takdir topluyor Sel mağduru vatandaşlar için çalışan Ayşen Gürcan takdir topluyor

54564-7

İŞLERDE YÜZDE 30’LUK ARTIŞ VAR

İhracatın açılıp kapanmasından kaynaklı fiyatlarda sürekli değişiklik yaşandığını aktaran pazarcı esnafı Fahri Can Özmen, 1 ay önce 30 liraya dayanan domatesin bu hafta 10 TL olduğunu aktardı.

Ramazan haraketliliği yaşandığını dile getiren Özmen, “Ramazan’ın bir bereketi var pazarda. İşlerimizde yüzde 30'luk bir artış var Ramazan dolayısıyla.” dedi

RAMAZAN BEREKETİYLE GELDİ

Ramazan'ın ilk haftası olduğu için pazarda bir hareketlilik yaşandığını dile getiren Pazarcı esnafı Erdal Özer, “Ramazan bereketiyle geldi, işlerimiz arttı ama ihracatın açılıp kapanmasından dolayı fiyatlar sürekli değişiyor. Domateste bir düşüş yaşanıyor bunun sebebi ihracatın kesilmesi. Geçen hafta 20-25 liraydı domates bu hafta 10 lira.” şeklinde konuştu.

Pazarda ürünlerin kilogram fiyatı şu şekilde; Salatalık 25 TL, Patlıcan 20 TL, Sivri biber 25 TL, Havuç 12 TL, Patates 10 TL, Soğan 15 TL, Marul 8 TL, Kabak 10 TL, Ispanak 8 TL, Turp 12 TL, Karnabahar adet 15 TL, Enginar adet 15 TL, Bezelye 60 TL, Mantar 45 TL, Pırasa 12 TL, Limon 10 TL, Muz 22 TL, Elma 10 TL, Mandalina 25 TL, Portakal 17 TL, Nar 12 TL, Çilek 15 TL, Greyfurt 10 TL.