Saadet Partisi Eskişehir Odunpazarı Tanıtım ve Medya Başkanı Osman Çalışkan şu ifadeleri kullandı;

"Özellikle ifade etmek istiyorum eğitim her işin temelidir. Her ne adım atacak olursak olalım önce eğitim ile başlayacağız. Eğitimin açığı hiçbir şey ile ikame edilemez. Eğitimin birbirinden bağımsız düşünülemeyeceği bazı kavramlar vardır. Bunlar ahlak, adalet, ekonomi ve eğitimdir. Ahlak ve adalet açığının olduğu bir yerin temelinde mutlaka eğitim eksikliği vardır.

İlerleyen yıllarda ayakkabı tamir edecek insan bulamayacağız! İlerleyen yıllarda ayakkabı tamir edecek insan bulamayacağız!

Eğitim eksikliğinin olduğu yerde de ekonomik sıkıntıların olması sürpriz değildir. Son yıllarda yaşadığımız problemlerin sebep sonuç ilişkilerini mutlaka bu bakımdan düşünmemiz gerekiyor. Bugün özellikle eğitim alanında yaşadığımız problemlere ve çözüm yollarına ağırlık verilmesi gerekiyor.

İktidarın son 20 yıldaki eğitim politikalarına baktığımızda sınıfta kaldığını görüyoruz. 22 yılda hala kalıcı ve istikrarlı bir eğitim sistemine kavuşamadık, maalesef her gelen bakana göre sistem değişiyor. Dün çözüm reçetesi olarak takdim edilenler bugün problemin kendisi haline geliyor. Kısacası eğitimde kalite ve istikrar sağlanmadan olmaz.

Öncelikle kişilere ve siyasi çıkarlara dayalı olmayan uzun vadeli hedefleri ve vizyonu olan bir milli eğitim programı acilen hayat geçirilmelidir. Nitelikli öğretimin teminatının nitelikli öğretmen olduğu unutulmamalıdır. Öğretmen yetiştirme süreçlerinin kalitesi mutlaka artırılmalı ve evlatlarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin yaşadığı problemlerde mutlaka giderilmelidir.”