Saadet Partisi İl Başkanı Sayın Fesih Bingöl şu ifadeleri kullandı;

“Saadet partisi Eskişehir il başkanlığımızca İsrailli soykırımcılar ve savaş suçluları hakkında suç duyurusunda bulunmak için Eskişehir adliyesi önündeyiz. Basın açıklamamızın ardından Cumhuriyet başsavcılığı makamına suç duyurusu dilekçemizi vereceğiz. Hukuki ve vicdani sorumlulukları gereği Cumhuriyet savcılarımızın soruşturmalarını cesur bir şekilde yürütmelerini bekliyoruz.

Gazze sınırları içerisinde ve dışında Filistinli masum insanların, çocukların ve kadınların insanlık dışı saldırılar, bombalamalar ve uluslararası hukuka aykırı tam abluka ile ölümlerine neden olan, Gazze şehri başta olmak üzere Filistin halkına yönelik soykırım suçu işleyen, İnsan haklarını tüm dünyanın gözü önünde çiğneyerek Uluslararası Ceza Mahkemesi Statüsü kapsamında İnsanlığa Karşı Suçları, Savaş Suçlarını ve Saldırı Suçlarını işleyen şüpheliler ve Sosyal medya hesapları üzerinden İsrail adına savaşa gönüllü katıldığını ilan eden Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Tespit edilecek diğer şüpheliler hakkında gerekli tahkikatın ve işlemlerin yapılarak dava açılması ve cezalandırılmaları taleplerimizin bildirimidir.

Gazze, başkenti Kudüs olan Filistin devletinin bir şehridir. 1947 yılından bugüne İsrail terör devleti yetkililerinin verdiği talimatlar doğrultusunda Filistin topraklarının büyük bir bölümünü işgal etmiş, yine sistematik katliamlarla yüzbinlerce Filistinli öldürmüştür. Özellikle Gazze’de İsrail tarafından 16 yıldır devam eden kuşatma sonucu tüm insanlığın gözü önünde masum kadınlar, çocuklar ve yaşlılar başta olmak üzere 2.5 milyon insan gıda, su, ilaç, tıbbi gereçleri, akaryakıt ve enerji kaynakları gibi temel ihtiyaçlardan mahrum bırakılmış, bölge adeta ablukaya alınarak açık hava hapishanesine çevrilmiştir. İsrail güvenlik güçlerinin ve illegal yerleşimcilerinin Filistinlilere uyguladığı baskı, zulüm ve yargısız infazlar, can ve mal tehditleri Filistin halkının insanca yaşama çabasını akamete uğratmıştır.

7 Ekim 2023 tarihinde ağır ambargo ve abluka altındaki Gazze’den meşru müdafaa kapsamında kendi topraklarına dönebilmek ve ablukadan kurtulabilmek amacıyla İsrail’in işgal ettiği bölgelere başlatılan operasyona karşılık; İsrail devleti şu ana kadar tüm uluslararası sözleşmeleri, insanlığın ortak birikimi olan vicdani değerleri hiçe sayarak tüm kutsal kitapların lanetlediği eylemleri yapmaktan geriye durmamıştır. Bu eylemler açık ve inkar edilemez bir soykırım ve insanlığa karşı suçtur. Yaptığımız araştırmalarda bazı çifte vatandaşlık sahibi Türk vatandaşlarının 7 Ekim ve sonraki tarihlerde İsrail’de askerlik yapmak amacıyla gittiklerini sosyal medya hesaplarından işlenen insanlık suçlarına ortak olduklarına dair açıklama ve paylaşımlar yaptıkları tespit edilmiştir. Suça iştirak eden aynı zamanda Türk Vatandaşı olan bu kişilerin Savcılığınızca tespit edilerek şüpheli sıfatıyla dosyaya dahil edilmesini ayrıca talep ediyoruz.”

Saadet Partisi Eskişehir İl Başkanlığının yaptığı basın açıklaması esnasında pankart üzerinde yazan "Her müslüman bir kova su dökse İsrail'i su alır" cümlesi de dikkatlerden kaçmadı.

Kaynak: Gamze Uysal