Bacağından Kafasına Doku Nakli Gerçekleştirildi!

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Serdar Nasır tarafından gerçekleştirilen bir operasyonla bacak dokusundan yüzüne nakil gerçekleştirildi.

banner187
SAĞLIK 03.12.2019, 14:19
Bacağından Kafasına Doku Nakli Gerçekleştirildi!

Yıllardır nörofibromatozis hastalığı ile mücadele eden Muhammet Baki’ye, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Serdar Nasır tarafından gerçekleştirilen bir operasyonla bacak dokusundan yüzüne nakil gerçekleştirildi. Zorlu ameliyat başarılı bir carrahi ekiple birlikte tam 8 saat sürdü. Muhammed Baki 5 yıl önce bu hastalıktan dolayı zaten ameliyat edilmişti fakat tümör yeniden nüksetti. Nörofibromatozis hastalığı vücutta yer alan sinir köklerini tutan ve oldukça malign seyreden bir rahatsızlık.  Amasya’da yaşayan Baki, yaklaşık 5 senedir doktorları tarafından yakından takip ediliyordu ve hastalık son 2 senede oldukça kötü bir seyir gösterdi. Sonunda doktoru Baki’ye operasyon uygulama kararı aldı.

Dünyada oldukça nadir yapılan bu ameliyat, Hacettepe Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik Rekonstrüktir ve Estetik Cerrahı Prof.Dr.Serdar Nasır ve ekibi tarafından başarıyla gerçekleştirildi. Muhammet’in kafasında yer alan yumuşak doku tümörü hastaneye geldiğinde gözüne ve yüzüne geniş bir yayılım göstermişti. Doktorlar geride rezidü bir tümör parçası kalmaması için oldukça hassas bir çalışma göstererek tam 8 saat boyunca Muhammet’e bacağından aldıkları dokuyu yüzüne naklettiler. Tüm damar ve sinirleri ile birlikte bacaktan alınan doku parçası aynı şekilde yüzde çıkarılan tümör parçasının yerine yama edildi. Bu sayede estetik bir görünüm elde etmek amacıyla uzun bir süre gerçekleşen ameliyatta yara olan bölge kapatıldı.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:36
Güneş 05:26
Öğle 13:01
İkindi 16:56
Akşam 20:25
Yatsı 22:07
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@