ESOGÜ'lü Bilim Kurulu Üyesi'nden 6 altın kural

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve ESOGÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, koronavirüsü ile yeni dönemdeki mücadelede önemli uyarılarda bulundu.

banner265
SAĞLIK 11.05.2020, 12:59 15.06.2021, 11:52
ESOGÜ'lü Bilim Kurulu Üyesi'nden 6 altın kural

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, ESOGÜ Haber’e yazılı bir açıklamada bulundu. Salgının geçmediğini hatırlatan Prof. Dr. Metintaş, pandeminin ikinci evresinde alınması gereken önlemleri anlatarak yeni normalleri şöyle sıraladı:

1) Sosyal mesafe: Her ortamda fiziksel/sosyal mesafe kuralına uymak gelmektedir. Sosyal mesafeye uyum yeni normaldir. Kalabalıkların oluşması engellenmelidir. Kapalı ortamlarda en az 1 metre sosyal mesafenin korunmasına dikkate almak zorundayız. Bunun için AVM’ler açılsa da, toplu taşıma araçları çalışmaya başlasa da seyreltilme kurallarına mutlaka uymak gerekecektir.

2) Hijyen kuralları: Ellerimizi sık yıkamalı, öksürürken, hapşırırken mendil veya dirsek kullanmalıyız. Özellikle halka açık alanlarda bulunulduğunda, insanlarla temasa geçildiğinde el yıkamak çok önemlidir. Su ve sabuna ulaşılamayan durumlarda, en az %70’lik alkol bazlı el dezenfektanlarının kullanımı önerilir.

3) Maskeye alışma: Yeni normallerimizden önemli bir tanesi de maske kullanmaya alışmaktır. Maske, toplum içindeki yaşamda bez maske şeklinde olabilir. Ancak kişiler hastalanma ve kuşkulu kişilerle temas halinde ya da hastaneye gitme gibi riskli durumlarda tıbbi maske kullanmalıdır. 

4) Dezenfektan taşıma: Günlük yaşam içinde olabildiğince eller ile burun, ağız ve gözlere dokunulmamalıdır. Kuşkulu her durumda eller sabunla yıkanmalıdır. Cebimizde küçük bir kolonya veya ela dezenfektanı taşımak da yeni normallerdendir.

5) Ortam temizliği:  Yaşanılan çevrenin temizliğine dikkat etmek ve bunu sürekli kılmak yeni normallerimizden olmalıdır. Kapalı ortamların doğal yollarla sık sık havalandırılması gerekir. 

6) Şikâyetleri dikkate almak:  Kendimizde ve çevremizdekilerde ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı şikâyetlerini takip etmeliyiz. Öyle bir durum varlığında da sağlık kuruluşuna gecikmeden başvurmalıyız. Hastalardan uzak durmak, kendimiz hasta olduğumuzda da evden çıkmamak COVID-19 için uymamız gereken yeni normalin kurallarından biridir.


Normalleşme sürecinin kriterlerini de açıklayan Prof. Dr. Metintaş,  “Test sayısı arttığı halde, en az 14 gün boyunca olgu sayısının sürekli ve istikrarlı biçimde düşmesi sağlandığında, yeni vaka sayısının azalmasına eşlik eden, yeni olgu sayısından daha fazla sayıda iyileşen olgu görülmesi. Bu iki durum istikrarlı bir hal aldığı zaman sosyal yaşantıyı kısıtlayan önlemler de sıralı ve ölçülü biçimde azaltılıp, normalleşme süreci başlatılabilir. Ancak bu süreç hiçbir zaman COVID-19’dan önceki günlere dönmek demek değildir. Hastalığın aşısı bulunana kadar, gelişmelere göre uygulanması gereken önlemler devam edecektir.” ifadelerini kullandı. 
 

Yorumlar (0)
-3
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin Giriş Kapısı Sizce Ne Kadar Maliyete Yapılmıştır?
Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin Giriş Kapısı Sizce Ne Kadar Maliyete Yapılmıştır?
Namaz Vakti 24 Ocak 2022
İmsak 06:39
Güneş 08:06
Öğle 13:15
İkindi 15:51
Akşam 18:14
Yatsı 19:36

Gelişmelerden Haberdar Olun

@