Yaz sezonu emlak fotoğrafçılığını bir adım öne çıkarıyor Yaz sezonu emlak fotoğrafçılığını bir adım öne çıkarıyor

Şenel, "Çoklu krizlerin yaşandığı bu dönemde sağlıkta yaşanan kriz de günden güne derinleşmektedir. Pandemide bilimden uzak yaklaşımlar, sağlık hizmetlerinin ertelenmesi ve sağlıksızlık üreten bu sağlık sistemi bugün toplumun sağlığa erişiminde çok ciddi sorunlar yaratmaktadır.

Evlerde oluşan sanal kuyruklar, aylarca sonrasına alınabilen muayene ve ultrason, tomografi, MR gibi tetkik randevuları, son iki yıldır pandeminin etkisinden dolayı ilacın etken maddesine ulaşımda güçlük yaşanırken üzerine bir de iktidarın fiyatlandırmada 1 euro kurunu 6,29 TL’ den kabul etmesi sonucu özellikle ithal firmaların ilaçlarında ve özellikle de kronik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlara vatandaşın ulaşmada zorluk yaşaması, gittikçe artan cepten ödemeler, kamusal sağlık hizmetlerini tüketen düzenlemeler ile özel hastanelere teşvik, sağlıkta eşitsizlik tüm topluma “artık yeter” dedirtmiştir" dedi. 

Şenel,  sağlık çalışanlarının taleplerinin göz ardı edildiğini belirterek, "Uzun süredir sağlıkta yürüttüğümüz mücadeleye rağmen sağlık çalışanlarının çalışma ve yaşam koşullarının düzeltilmesi taleplerimiz gözardı edilmeye devam edilmektedir. Kamuda çalışan ve emekli hekim, diş hekimi, eczacı, veteriner hekim maaşları çok yetersiz olup her geçen gün yüksek enflasyon karşısında erimeye devam etmektedir.

Devlet memurları kanununa göre veteriner hekimler sağlık sınıfı olarak tanımlanmasına rağmen ; yönetmeliklerdeki eksiklikler sebebi ile sağlık sınıfına özgü haklardan faydalanamamaktadır. Örneğin veteriner hekimler sağlıkta şiddet yasasının dışında bırakılmıştır.  Sağlıkta şiddet tüm sağlık meslek çalışanlarının ortak derdidir. En son İstanbul’da diş hekimi Şeyma  Biran muayenehanesinde bıçaklanarak öldürülmüştür, ailesine ve diş hekimleri camiasına başsağlığı diliyoruz. Covid 19’un meslek hastalığı sayılması da ortak talebimizdir.

Tıp, diş hekimliği, eczacılık ve veteriner fakülteleri eğitimlerinde nitelik öncelikli olmalıdır,  uzmanlık eğitimleri alanın uzmanları ve meslek örgütlerinin önerileri ile nitelikli, uluslararası standartlara uygun hale getirilmelidir. Çok sayıda fakülte açılması ve kontenjanların sürekli artırılmasından vazgeçilerek nicelik değil nitelik esas alınmalıdır. 

“Emek Bizim Söz Bizim, Sağlık Hepimizin” teması ile 29 Mayıs’ta Ankara’da düzenlenecek olan “Beyaz Miting”de; tüm sağlık emek-meslek örgütleri olarak el ele, omuz omuza, tüm yurttaşlarımızla birlikte Türkiye’nin dört bir yanından gelerek Ankara’yı; kendi rengimize, beyaza boyayıp, taleplerimizi duymayanları uyaracağız. Bireysel veya kurumsal olarak tüm meslektaşlarımızı yanımızda olmaya çağırıyoruz" diye konuştu.