SGK müfettişleri denetim yaptı, emekli maaşı için boşanma oyununa başvuranlar tek tek ortaya çıktı. Haksız yere emekli maaşı almak isteyenlerin yeni yöntemi sahte boşanmalar oldu. Yapılan denetimlerde 4 bin 387 kişinin sahte boşanma ile SGK'yı dolandırdığı tespit edildi.

Barajların doluluk oranı endişe verici; Yetkililer çağrı üzerine çağrı yapıyor! Barajların doluluk oranı endişe verici; Yetkililer çağrı üzerine çağrı yapıyor!

Boşanma oyunu karşılıksız kalmadı. Kağıt üzerinde boşanan ancak birlikte yaşamaya devam edenlerin emekli maaşları kesildi. Kendilerine yapılan tüm ödemeler de geriye dönük olarak cezasıyla birlikte geri alındı.

Yasalara göre, vefat eden emekli babanın aylığının yüzde 75'i eşine kalıyor. Evli olan kızı ise babasının aylığının yüzde 25'ini alabilmek amacıyla kağıt üzerinde boşanıyor.

Sosyal Güvenlik Denetmenleri Derneği yetkilileri, sahte boşanmayla SGK’dan haksız emekli maaşı alanları en çok anne ya da kardeşlerinin ihbar ettiğini bildirdi. İhbar ve şikayetlerin bir bölümü de komşulardan geldi. SGK müfettişleri de sahte boşanmaları tespit için adreslerde denetim yapıyor. Bu kapsamda geçen yıl 152 bin 596 işyerinde denetim yapıldı.